Proč přemýšlet o tom, který letopočet v lidských dějinách je nejdůležitější? Protože se tímto způsobem o sobě můžeme víc dozvědět. Poznat, čemu sami připisujeme význam. Co ve své minulosti pokládáme za podstatné, čemu osobně věříme nebo čemu bychom si přáli věřit, z jakých hodnot budujeme svoje životy.

Náš pomyslný "vítěz" bude ten, kdo přiměje čtenáře k přemýšlení o tom, kde leží jeho vlastní významy - tedy kdo ho inspiruje k tomu, aby nominoval svůj vlastní leteopočet a argumentoval v jeho prospěch podle svého.

Sama otázka - totiž, jaký rok byl v dějinách tím nejdůležitějším - je zdánlivě jednoduchá, současně však ošidná.

Každá položená otázka totiž zjednodušuje svět, zužuje výběr možností, které připadají v úvahu, a nekdy také rovnou sugeruje dojem, kudy se má výběr "správné odpovědi" ubírat.

Debata: průřez vašimi názory najdete ZDE 

Někdo automaticky předpokládá, že významné je to, z čeho mají prospěch tvůrci sami - a jmenuje pak léky, objevy, zámořské plavby, lety do vesmíru. Pokud bychom si však představili, že měřítkem významu je prospěch druhým, vyjdou nám ze shromážděných odpovědí dva jiní, možná překvapiví favorité.

Zvláštní kombinace 

Tím prvním je Ježíš Kristus: nikoli na prvním místě jako náboženská osobnost, Bůh na zemi, jehož význam promlouvá jenom k těm, kdo v něho věří. Ale daleko spíš Ježíš jako člověk, kdo jako první učil a životem potvrdil, že bezpodmínečná láska zmůže v mezilidských vztazích více než spravedlnost.

Mít rád druhé bez důvodu: letopočet, kdy se narodil autor této podivuhodné myšlenky, není přesně znám, ale od této chvíle se datuje převrat v myšlení lidstva.

Druhým "favoritem" našeho tázání je objev, který na pohled působí vedle křesťanského humanisty jako z úplně jiného a nekonečně přízemního světa. Přitom právě on nabídl přinejmenším polovině lidstvamožnost začít žít svůj život na úplně jiné úrovni než dosud: zavedení hormonální antikoncepce (poprvé ve Spojených státech v roce 1960) osvobodilu ženu v míře, jakou lidská kultura až do té doby nepoznala.

Ježíš a pilulka: jak zvláštní kombinace! Ale i v tom může být smysl naší otázky. Kdo nesouhlasíš, přemýšlej a argumentuj podle sebe sama.

Pavel Kosatík (redakčně kráceno - celá verze v pátečním magazínu Víkend)


VÁŠ NÁZOR

Čtenáři iHNed.cz diskutovali v moderované debatě, který rok či mezník považují za nejdůležitější v dějinách lidstva

Thomas, Praha

Nic neovlivnilo západní civilizaci tolik jako narození Ježíše Krista. Ať si to chceme připustit či ne, křesťanská společnost vytvořila podmínky pro vznik moderní vědy (která je beztak založena na křesťanských základech) - humanismu a osvícenství... Ukazuje se, že křesťanská společnost jako jediná na světě umožnila vznik moderní, resp. postmoderní (rozuměj dnešní) společnosti...


Michal Anděl

Neolitická zemědělská revoluce. Představuje zásadní moment v historii lidstva. Oddělila nás od života v lesích a savanách, zavedla organizované zemědělství, vedla ke tvorbě lidských sídel, ke vzniku sociální stratifikace, vzniku různých vrstev ve společnosti, organizace společnosti a ke vzniku kultury. Představuje vývojový krok, kterým až na výjimky některých skupin, které stále žijí na úrovni doby kamenné, prošly všechny společnosti na světě.


Frederik, Horní Polní

Antikoncepce. Kdyby ji Bůh bral, nebyl by Ježíš, a Američani by teď Darwinovi věřili.


Stanislav Hrouzek, Kroměříž

Nejdůležitějším mezníkem v dějinách lidstva je pochopitelně vynález prvního a navždy jediného univerzálního stroje - počítače... Každý zná tisíce způsobů, jakým již stačil proměnit náš svět... A je nespočetné množství způsobů, kterými v budoucnu promění současný svět k nepoznání... Syntézou informačních technologií, nanotechnologií, genetického inženýrství, kvantové fyziky a chemie dosáhnete všeho, co si dokážete vůbec představit jako možnost... A o mnoho řádů více, než si kdy dokážete představit... A to zatím ještě počítače ani nezačaly myslet...


Ondřej Vašata, Praha

Vynález počítače a internetu později. Oboje umožnilo přímo skok lidstva vpřed, předání otrocké práce počítači a v podstatě okamžité šíření informací pomocí internetu celosvětově. Rozvoj lidstva během posledních padesáti let je enormní. Ovšem nic z toho by nebylo nebýt významných, v té době revolučních, pokroků z minulosti.


d. pha

Nejdulezitejsi je rok, ve kterem byla vynalezena ta nejdokonalejsi zarizeni v historii, kdy bylo na svete nejmene chudoby, kdy byly konstanty v dejinach lidstva zatim nejpresneji zmereny - vzdy posledni rok.


Lukas Keller, Ceska Lipa

Rok 1945 konec druhe svetova valky. Nikdy bych si nepral, aby se tato smutna era lidstva opakovala. Ale diky teto udalosti vzniklo spousty globalnich organizaci a institutu a tudiz i sluzeb a moznosti.


Loula, Karlovy Vary

Můj názor asi nelze ohraničit konkrétním rokem, spíše událostí. Myslím, že rozhodujícím a nejdůležitějším "rokem" pro lidský rod bylo objevení písma, přesněji objev, že myšlenku lze zachytit nejen v pomíjivé lidské paměti, ale lze ji zachytit i natrvalo "vytesáním" do kamene. A je lhostejné, zda šlo o písmo klínové, uzlové, obrázkové nebo pozdější latinku. To už bylo pouze technické řešení problému. Myslím, že od této doby se datuje ono "polidštění opice".


Ivan Kazimour, Praha

V 19. století byly učiněny dva objevy, které otevřely dveře dalšímu mohutnému rozvoji chirurgických oborů a beze sporu byly obrovským darem celému lidstvu, neboť jejich aplikace zachránila obrovské množství lidských (ale i zvířecích) životů. Byly to objev anestesie a objev antisepse a asepse.Oficiální prvenství v použití anestezie k chirurgickému výkonu na člověku však patří Crawfordu Williamsonovi Longovi (1815-78), venkovskému lékaři z Danielsville ve státě Georgia, který 30. března 1842 odstranil cystu vzadu na šíji pacienta.

S objevem antisepse a a asepse jsou především spojována dvě jména: 1. maďarský porodník Ignaz Semmelweis (1818-1865) [III.], který v květnu 1847 zavedl na vídeňské porodnické klinice důsledné mytí rukou personálu v chlorované vodě. 2. profesor chirurgie v Glasgowě Joseph Lister (1827 - 1912), který 12. dubna 1865 ošetřil kombinovanou frakturu kosti holenní u chlapce jménem James Greenlees, kterého přejel povoz. Na ránu přiložil cupaninu nasáklou kyselinou karbolovou a lněným olejem a ponechal ji zavázanou 4 dny. K infekci nedošlo a chlapec byl po šesti týdnech propuštěn. Použití tohoto postupu však nebylo náhodné. Lister zjistil, že dobré výsledky operací trvají do té doby, dokud se operační ránu dařilo ochránit před infekcí. Nicméně u více než 1/3 operovaných se vyvinula fatální gangréna operované končetiny. Prokázal souvislost gangrény s hnilobnými procesy při rozkladu organického materiálu a tyto hnilobné procesy jsou vyvolávány fermentací způsobenou bakteriemi z okolního
vzduchu.


Pepa Brožek, Prachovice

Evoluce tu byla i před objevením, kalendář by se počítal od jiného data. Co na tom tak sejde? Stejně by to přišlo... Nejdůležitější datum je tedy asi tak před 2,3 miliony let, kdy se zrodil člověk, nebo x miliard let, kdy vznikl život...


Jaroslav Koblížek

Podle mě je největším mezníkem průmyslová revoluce, související s parním strojem. Došlo totiž k, do té doby dosud nevídané, obrovské změně ve společnosti. Jednak došlo ke změnám ekonomickým, ale i ke změnám sociálním. Tím myslím přechod společnosti od agrární k industriální, obrovské transfery obyvatelstva z venkova do měst, velmi rychlé prohloubení propasti mezi bohatými a chudými, populační explozi, atd.


Milan, Roudnice n. L.

Nejdůležitější okamžik v dějinách lidstva leží mimo hranici definice lidstva - totiž vznik vesmíru, ve kterém je lidský život možný.


Stanislav Kuška, JINCE

Osobně si myslím, že pakliže udáváte narození Krista, musíte k tomu doplnit možnost sepsání koránu. Podle mě je nejvýznamnější událostí ne to, co se stalo na planetě, ale okamžik, kdy jsme se po několika tisících letech během vývoje našich civilizací na konci šedesátých let dostali do vesmíru. Protože právě tím dnem jsme otevřeli oči novým směrům a možnostem. (roboti, nanotechnologie a speciální materiály, dlouhověkost, laser, elektronika, etc)


Ervin, Brno

6. srpen 1945 - Prvni vybuch atomove bomby, ktery dal lidem do rukou nastroj na vyhlazeni zivota na zemi. Od tohoto momentu zacalo odpocitavani. az se dostaneme k 0, lidsky druh prestane existovat a s nim bohuzel 99% druhu na zemi.


Robert, České Budějovice

Nejvíc ovlivnilo dějiny narození Ježíše z Nazareta. To je ideový motor veškerého dění na západě, které pak tlačilo na Blízký Východ, Afriku, Ameriku.


mil, Hlinsko

Pan Loula mne předběhl - nejdůležitější objevem, bylo vytvoření média záznamu (ať se jedná o pouhé kresby v jeskyních, písma, knih, apod.). Bez záznamu bychom nemohli dosáhnout koncentrace informací a vědomí a vytvářet z nich závěry - neexistovala by věda, neboť by neměla na čem stavět a lidstvo by bylo odkázáno na řadu nahodilých objevů, které by se s těmi dosaženými pomocí vědy, nedali nijak kvalitativně srovnávat. O nemožnosti nějaké komplexní výuky nemluvě.


Jan Zapletal, Uherské Hradiště

Otázka zní na dějiny lidstva, nikoli na dějiny civilizace - ergo Ježíš je vyloučen. Pro dějiny lidstva byl nejdůležitější ten okamžik, kdy velice omezená skupinka homo sapiens kdesi v Africe přežila před 200 000 lety období sucha.


Martin Praha

Dle mě jsou nejdůležitější objevy v dějinách lidstva jednoduché a to Oheň, Kolo, a Písmo (přesně v takovém pořadí). Vše ostatní se už odvíjí odsud.


Richard, Praha

Definitivne rok, kdy vzniklo kolo. Tezko rict, jak by se civilizace ubiraly kupredu bez tohoto vynalezu.


Fomik Ostrava

Pro Frederik: Kdyby nebyl Ježíš, nebyl by se stal Darwin knězem, nemohl by vystudovat žádnou teorii by nevymyslel ;-)


Mojmír Blažek, Hrubá Vrbka

Děkuji Pavlu Kosatíkovi za vyprovokování této diskuze. Hlásím se k tomu, že Ježíš Kristus je tím nejdůležitějším mezníkem v dějinách lidstva. Všechno to ostatní jsou lidské "vynálezy". Vůbec si nemyslím, že jsou to všechno hodnoty apriorně špatné. Každá z nich je však zneužitelná lidským sobectvím. Nástroj obrácený proti druhému se může stát vražednou zbraní, vytištěný pamflet má podobně ničivou moc, atd.


Zuzka, Slaný

Dle mého názoru, vynalezení penicilinu bylo pro lidstvo velkým krokem dopředu. Následný vývoj léků a prohlubování naděje na uzdravení (ne-li na život) nemocných lidí, je velice podstatné.


Ivo Adler, Praha

Z mého pohledu byl nejvýznamnějším rokem v dějinách lidstva rok objevení Ameriky. Tím vlastně byly položeny základy globalizace. Lidstvo najednou znalo celý svět (od Austrálie abstrahuji). Její objevení mělo fatální (a bohužel tragický) význam jak pro její původní obyvatelstvo, tak i pro Evropu. Vydrancování jejích zdrojů umožnilo nastartovat raketový vzestup Evropy a umístění populačních přebytků evropského obyvatelstva. Bez této možnosti by západní Evropa byla na úrovni Číny. Konečně objevení Ameriky položilo základy vychvalované euroatlantické civilizace, která nám dala jak hormonální antikoncepci, tak i jiné výdobytky.


Tomeš, Praha

Souhlasím s Michalem Andělem, byla to neolitická zemědělská revoluce, protože usazením lidstvo mělo více času a začalo se zajímat o sebe samo, o svůj život, tvořilo sociální struktury, vyvíjelo techniku, aby si ulehčilo život, rozvíjelo myšlení (filosofii), kulturu, atd. Vše co následovalo, je jen hledání lepšího, nikoliv zásadní zvrat. Ten nastal přechodem od lovu (neustálou štvanicí za potravou) k usedlému životu.


Stanislav Forejt, Jindřichův Hradec

Jeden z diskutujících zde napsal, že "pro dějiny lidstva byl nejdůležitější ten okamžik, kdy velice omezená skupinka homo sapiens kdesi v Africe přežila před 200 000 lety období sucha." Jestli je tohle celá pravda, pak škoda, že ta skupinka přežila, protože jsme mohli mít dneska všichni pokoj. Ale naštěstí je zde přece jen dějinný zlom, kdy přišel na svět Kristus jako vtělená pravda. Kvůli přemýšlení nad touto pravdou postavil Karel IV. Karlštejn. Za čistotu této pravdy se nechal upálit Jan Hus, a Jan Amos Komenský odešel do exilu. Tato pravda inspirovala Antonína Dvořáka a T.G.Masaryka. Tato pravda nejvýrazněji přispěla k zachování českého jazyka, když kvůli ní byla vydána Bible Kralická, ze které si později četli třeba i Jan Werich nebo Karel Čapek. Tito výše jmenovaní byli vybráni mezi deset největších Čechů. Tyhle dějiny už byly napsány a nemohou na nich nic změnit dnešní rádoby vědátoři, co se pouze vyvinuli z opice.


Mirek, Londyn

Svuj hlas davam take neoliticke revoluci i kdyz sam sebe radim mezi lovce a sberace.


Písmák, Praha

Ještě před neolitickou revolucí byl objev ohně - jeho využívání a rozdělávání. Pak už to šlo kupředu.


Michal Pitucha

Podle mého názoru je v dějinách lidstva více přelomových období a žádnému nemohu dávat větší váhu. Starověké Řecko a Řím a jejich vrcholy (myslitelé, etika, estetika, demokratické civilizované řízení - i když i to mělo ve své době mouchy). Pak bezesporu narození Ježíše Krista. Rozvoj technologií pak převrátilo celé tradiční myšlení. Přišly totality a to pokládám také za přelom v dějinách lidstva. Totality a jejich síly byly umožněno technikou. Národní socialismus a Hitler se Stalinem. Hitler a jeho rétorické až teatrální schopnosti by nebyly ničím, ve srovnání se Sokratem a ostatními rétory, kdyby neexistovala média a propaganda s vášněmi, které byly šířeny Evropou prostřednictvím filmů. A tak můžeme pokračovat přes plynové komory a schopnost likvidace milionů lidí, stejně jako Sovětský svaz a jeho gulagy a likvidace. To jsou 3 momenty historie. Antika - jako studna hodnot a tradic, ze kterých čerpá naše kultura dodnes. Ježíš Kristus - jako symbol hodnot pro celý křesťanský svět a totalitní léta 1933 (Hitler kancléřem) - 1989. Tyto milníky ovlivňují svět a každého z nás a mají vliv např. i na kultury asijského či islámského světa.


Martin, Praha

Nejdůležitější krůček lidstva byl bezesporu mise Apollo 11 a nejdůležitější krok nás teprve čeká a to výstavba trvale obydlené kolonie na planetě jiné hvězdy. Všechno ostatní postrádá smysl při vědomí, že Slunce nevyhnutelně Zemi zlikviduje a to se vším co je na ní. 


Ajaja, Plzeň

Je hezké sledovat, jak všichni pro ten nejvýznamnější rok v dějinách lidstva hledají něco význačného a pozitivního, něco pokrokového. Jenže v životě se, bohužel, dějí i věci dobré, i věci méně dobré, ba až zlé. A je pak otázkou, které z nich mohly ovlivnit vývoj člověka více, které z nich mohly svět více změnit. Obávám se, že při komplexním pohledu a snaze objektivně vybrat "co" svět nejvíce změnilo (a nic si nezastírejme, mění i nadále, mění i proti naší vůli), se mi rýsuje, že to bylo násilí. Že to byl ten "rok", kdy jeden člověk poprvé praštil druhého člověka - ne z hladu, ne v sebeobraně, ale pouze z touhy po moci, z touhy více vlastnit, z touhy ovládat. Je to smutné, ale ani toto nelze pominout. A žít s tím musíme dodnes, neboť jde nejen o historický okamžik, ale o každodenní realitu.

filipi, new vořechov

Nejdůležitější krok bylo nejspíš to, když té nešikovné opici spadl na zem banán a ona musela slízt ze stromu na zem.

František, Zlín

Pro Martina z Prahy: Pokud se přestěhujeme k jiné hvězdě, tak ta stejně také časem zanikne... Jaký to tedy má smysl, při vědomí, že lidstvo bude nevyhnutelně zlikvidováno? Podle mě je jednoznačně nejdůležitější právě narození a život Ježíše, který položil základy křesťanství a tím i moderní společnosti na bázi vzájemného porozumnění a spolupráce, ale hlavně všem kdo mu uvěřili ukázal skutečný SMYSL a trvalý konečný cíl života člověka, který přesahuje i nevyhnutelný zánik lidstva spojený s vyhasnutím hvězd ve vesmíru. 
Milan Partyngl, Klatovy

Mezníkem ve vývoji lidstva mohl být vznik artikulované řeči - lidské komunikace, vědomé použití nástroje - prvopočátek lidské technologie. Postupné zdokonalování uvedeného trvalo miliony let. Katalyzátorem pokroku lidstva (souhlasím s Michalem Andělem) byl v 9. nebo 10. tisíciletí př. n. l. až vznik zemědělství. Pěstování rostlin a domestikace zvířat uspokojivě vyřešilo základní potřebu lidstva - výživu. Umožnilo přebytky, populační explozi, bohužel i sociální rozdíly, mocenské struktury a jejich vzájemné boje a také specializaci. Část populace se mohla začít věnovat jiným činnostem (např. vynálezům nebo umění) místo shánění něčeho k snědku.

George, Brno

Výchozí otázka je dosti složitá, ale osobně - i když rozhodně nechci pomíjet význam dalších zde uvedených bodů, a to zejména pokud jde o důležitost práce s nástrojem - se nejvíce přikláním k zásadnímu významu zemědělství. Přechod k intenzívním, plánovaným a udržitelným formám výživy totiž stál na samém počátku bohatého rozvoje schopností lidského mozku, a právě tento rozvoj poskytl výchozí podmínky pro relativně rychlý vznik dalších vynálezů.

Alena, Vsetín

Jako žena musím odpovědět, že nejdůležitější vynález byla automatická pračka.

ing. M. Kratochvil, Svedsko

O prvni misto se deli antikoncepce, pad Zelezne opony , a IT. Pad Zelezne opony je evidenti, i kdyz si nastesti uz  nelze vyzkouset paket normalizacnich ustrku v kazdodennim zivote. :-)

Antikoncepce cca od r. 1960 vyznamne zbrzdila prelidneni, ktere bylo a je hlavni pricinou ekologickych i surovinovych problemu. Zaroven vyznamne posilila postaveni zen, zejmena v Evrope.

Pocitace, jejichz uzitecnost umocnilo od r. 95 masove vyuziti Internetu, zjednodudily zivot podniku i obcanu mirou, o ktere se futurologum treba v roce pristani na Mesici (69) ani nesnilo - a mne taky ne,  kdyz jsem v r 77 v IT zacinal (kolega tady v r.78 mel "mobil", coz bylo naprosto sci-fi, cena astronomicka, vaha asi 10 kg, zabiralo to pul sedadla v aute, a kdyz vjel do tunelu tak ztratil signal... ) (Pokud bychom misto masoveho dopadu zaostrili na zaluhy jedince, mozna by byli jednickou objevitele Ameriky Leif Ericsson a Krystof Kolumbus, jenomze tehdy trvalo staleti, nez se objev promitl do zivota vetsiny lidi). 
Jaroslav Sečánský, Moldava

Pro mě osobně je nejdůležitějším rokem historie rok 1972. Proč? Protože jsem se narodil. Co by mě byly platné zázraky vědy a techniky, všechny revoluce, evoluce,demonstrace, elektrifikace a jiné -ce? Všichni vládci, filozofové, vojevůdci,vynálezci a ostatní potentáti by se mohli jít vycpat kdybych o nich neměl, díky své neexistenci, vědomí.

Marťan

Nejdulezitejsi pro lidsky druh bylo obdobi vzniku schopnosti dusledne myslet, uvedomovat si sebe sama, svůj druh a sve okoli v sirsich souvislostech nez to dokazi nase nejblizsi pribuzne druhy. To spolu se schopnosti myslenky predavat a sdilet nam poskytlo moznost prekonat prirozene hranice naseho druhu v prostoru i case - ovladnuti naší vlastni evoluce, schopnosti prezit i fatalni prirodni katastrofy, osidlit sirsi vesmirny prostor a prijit konecne na smysl existence toho vseho...

Jiri Hamernik, Plzen

Anketa zni nejdulezitejsi rok v dejinach lidstva. Ovsem neni jiz psano pro koho ma ten nej rok byt. Pokud pro nejvetsi skupinu lidi, tak vyhraje rok 0 jako narozeni Jezise Krista. Mohl bych napsat milion argumentu proc to ma byt prave tato udalost. Dale se pak jine udalosti deli podle toho, pro jak velkou skupinu lidi byla podstatna. To je filozoficka otazka, kde muze byt 100 spravnych odpovedi a zadna spatna. Napriklad pro obrovskou skupinu lidi je to rok 1963, kdy Martin Luther King mel svoji slavnou rec "I have a Dream" a tim spustil, pred tim nemyslitelnou, lavinu, ktera vedla k rovnopravnosti ras mezi lidmi. Pro dalsi, jiz mnohem mensi skupinu lidi, cechy, je nejdulezitejsi rok 1918 kdy vznikla Ceska republika.

Martyan, Praha

Odpověď exaktně na tuto otázku zní: Rok (doba), kdy si člověk (lidstvo) uvědomilo sama sebe - to jest vznik lidstva. Jinak řečeno - přerod ze zvířetě na člověka. Absolutní odpověď: Co nejlépe se myšlenkově přiblížit pochopení pojmu JSOUCNO, ve kterém vznikají vesmíry, jako je např. ten náš atd. Samotná otázka se sobecky zaměřuje pouze na lidi a přímo nevybízí k pohledu na další důležité věci právě z hlediska budoucího života lidí (celou planetu, jako důležitý předpoklad DALŠÍHO vývoje. Nejzákladnější princip - smysl života - je přežití pro kladení dalších důležitých otázek. O tom je život - pachtíme po poznání, proto ty otázky). 

Aktuálně z tohoto pohledu a vzhledem k dnešnímu vývoji lidstva a jeho poznání se nejdůležitějším jeví rok poznání důležitosti životního prostředí (např. vznik GreenPeace), technologií k přežití v současně směřujícím stavem prostředí a zdokonalení dlouhověkého lidstva, potažmo přechod na jinou formu vývoje inteligence.


Miluše Raabová  Popůvky

Každý krůček je něčím důležitým. Dál než za psané dějiny bych nešla, v dávnověku stavíme na hypotézách, opice také umí používat nástroje a kde jsou ony a kde my. Jistý lidský kodex byl vtisknut západu ve 2. století biblí, ale byl to zase jen člověk který to zkazil. Jiné národy mají své kodexy. Zkrátka stejně jako nejde říct, který rok je pro toho či onoho člověka nejdůležitější, nejde to říct ani o lidstvu.


Petr, Jiříkovice

Nejdůležitějším mezníkem je začátek využívání elektřiny, proto že v dnešním světě se bez elektrické energie nic neobejde. Zároveň se dnes jedná o největší slabinu lidstva.


Pavel, Opava

Celé lidstvo je závislé na informacích, je to to nejcennější co máme. Proto vnímám jako nejdůležitěší vynález způsobu uchovávaní a šíření informací. Písmo a internet (ZATÍM nejefektivnější šířitel informací v historii).


student, praha

Má to několik rovin. Z celosvétového hlediska je to jednoznačně neolitická revoluce, jak poznamenal Michal Anděl. Toto umožnilo rozvoj lidstva. Nadprodukci potravin a rozvoj řemesel i nehmotné kultury. Z evropského hlediska je jednoznačně nejvýznamnějším mezníkem doba Osvícenství, zakončená Francouzskou revolucí. Toto mi v nabídce chybí. Teprve osvícenští filosofové, vědci, umělci atd. se dokázali jednoznačně vymezit vůči náboženství. Své argumenty položili na exaktním výzkumu a dokázali tak překonat tradicionalistické myšlení. Mohla se odstartovat průmyslová revoluce.

Thomas tu píše, že největším mezníkem je narození Ježíše Krista a že křesťanství dalo základ humanismu a osvícenství. Jistě je to pravda. Křesťanství hlásá lásku, milosrdenství a pochopení. Jenže v materialistické Evropě se institucionalizovaná víra stala příliš mocnou a bezohlednou. Všechny "revoluční" vědecké myšlenky spíše potírala.

Zkrátka - naše evropská společnost dokázala učinit technologický i vědecký pokrok až poté, co se vůči svému náboženství vymezila. Teprve v momentě, kdy přestal být strach z církve, se mohla rozvinout "moderní věda". Protože všechny tyto věci, nemají s Bohem vůbec nic společného. Dovolím si tvrdit, že pokud by se i islámská společnost povznesla nad vlastního Boha, dokázala by to samé. Takže víra na moderní vědu příliš vlivu nemá.


V.Ochrana

Největší událostí v dějinách lidstava je vynalezení a zavedení do provozu biče. Bič, lidský vynález, v pravém i přeneseném smyslu slova, zásadním způsobem umožnil a zdokonalil člověku  jemu danou schopnost jednat ze záměrem. Bič užívaný na zvířatech i lidech umožnil mimořádný pokrok. A kombinovaný s cukrem či papírky u výplatní pásky zdokonalil naši civilizaci až do dnešní podoby.


M. Kolos, Opava

Debatuje Filozof, Fyzik a Matematik co je největším přelomem v dějinách lidstva. Fyzik: "Je to určitě zkrocení ohně, protože lidstvo poprvé dokázalo využít síly přírody." Matematik si myslí, že vynález písma, ono přeci umožňuje uchopit abstraktní pojmy. A Filozof (humanoid) říká že mezníkem lidstva je první termoska. "A proč právě termoska?" ptají se ostatní. "No v létě věci uvnitř zůstávají studené, v zimě zase teplé... a nikdo neví jak!"


M. Páleník

Písmo vede o několik koňských délek před vším ostatním. Používání písma revolučně změnilo nejen lidstvo, ale (nutno říci, že někdy bohužel) celou planetu. Druhým mezníkem srovnatelným s písmem bude (je) pravděpodobně internet. Na posouzení jeho významu je sice poměrně brzy, ale šíření informací urychlil (podobně jako kdysi písmo) o několik řádů.

 


Petr Fiala, Ostrava - Svinov

Dle mého by to mohla být epocha "zrození-vyčlenění" lidí z říše živočišné. S dodatkem, když lidé své přemýšlení a výstupy z přemýšlení prezentovali hlasem a navzájem si v tlupě rozuměli. Při pomyšlení,na kterých všech kontinentech lidé žili a žijí a přemýšlí, mluví, píší, a navzájem komunikují a s pomocí překladačů jazyků si docela rozumí mne jímá velké potěšení, že jsem se narodil jako člověk.

 


Skaut Jiří - Ostrava

Myslím, že jsou dva postupné přelomy - artikulace srozumitelné řeči a objev písma. To co následovalo, jako předávání zkušenosti mezi generacemi, organizace života, vzdělanost apod. byly a jsou sekundárními důsledky. Bez nich by nebyla možná mise Ježíše ani kybernetika. Možná vlivem evoluce bychom chodili po dvou a měli palec proti prstům, ale to by tak bylo vše.


Petr Bílek, Praha

Ta anketa je prima, protože o nás mnohé vypovídá. Já si myslím, že zásadním okamžikem pro lidstvo byl ten,kdy se náš předek (možná ještě tzv. humanoid) dokázal poprvé zasmát. Jak již zde někdo přede mnou uvedl - i některá zvířata umějí používat nástroje, ale smích, to je skutečné zrození abstraktního myšlení! Teprve tehdy se člověk stal myslící bytostí.


Adam Roskowetz

Podle me by tim momentem mohla byt chvile, kdy clovek zacal provadet aktivity, ktere nebyly bezprostredne spojene s prezitim. Mozna ty chvile kolem ohne, kdy pecinka uz zmizela a lovci zacali zahledeni do plamene rekapitulovat zazitky uplynuleho dne; nebo kdy se lide zacali poprve zdobit sperky.


Zka, Brandýs

Nejdůležitější rok je ten, který žijeme. Skládáme účty z toho, co jsme se za existenci lidstva naučili a jak jsme nic nepochopili. Fandím přírodě, která si s námi vždy poradila a kdykoliv ukáže, jak jsme ubozí. Nakreslete si v měřítku kruh o průměru zeměkoule a k tomu 15 km vrstvu ovzduší, která nás chrání - jak nicotné. Přidejte vzdálenost dosažení měsíce - a tím se vytahujeme!? Pohleďte na obilný klas a srovnejte s mrakodrapy!

Vstupní články upozornily na zajímavá data, ale je to po cca 8 000 let zaznamenané civilizace skutečně pokrok? Jsme tedy cílevědomí budovatelé nebo tupci? Po celou dobu lidstva bojujeme o moc - majetek - požitky. Buďme proto pokorní - přemýšlejme formou takovýchto anket a hodnoťme dosažené. Jestliže se podíváme na naši republičku - nečtenější noviny Blesk a televizní program potvrzují naší úroveň. Na závěr bych vzdal hold LENOSTI - zdroji všeho pokroku. Ať žije GARFIELD!


Josef Hofmann, Louny

Čtením této celkem zajímavé diskuse docházím k názoru, že nejdůležitější rok lidstva neexistuje nebo je těch roků nespočetně a že doufejme přibudou další. Až se tam objeví poslední, tak to tady na světě asi zabalíme. Nebude to náhodou ten nejdůležitější?


anonym

Navrh narozeni Jezise? Tezko. Urcite byl vyjimecny clovek, ale urcite ne nejdulezitejsi meznik v dejinach lidstva. Z pohledu krestanu mozna ano, ale "lidstvo" nejsou jen krestane (i kdyz si to spousta lidi mozna mysli, bohuzel). Budiz, v dnesni dobe "jeho" uceni primo ovlivnuje cca tretinu populace planety, ale to je malo na "nejdulezitejsi" moment. Spousta lidi mluvi o te lasce, kterou dejme tomu propagoval, ale uz se tak nechova a casto o ni jen mluvi, pritom clovek je ve sve podstate sobec a to Jezis nezmeni. Jediny kdo to muze zmenit jsou lidi sami.

Antikoncepce? Obdobne jako s Jezisem. Uzasny objev, ale urcite ne nejdulezitejsi. Daleko dulezitejsi pro dalsi byti ci nebyti lidstva si myslim je napr. pokrok v genetice. Stejne jako antikoncepci muzeme zminit napr. "ovladnuti" ohne, strelny prach, nebo z novejsich penicilin, zarovku ci pandorinu skrinku - "zkroceni" atomu-bomba atd.

Evoluce, zminena v nadpise? Tak to bych rekl, ze je mozna jedna ze spravnych odpovedi, ale ta se neda casove zaradit. Evoluce probihala pred XY tisici lety, stejne jako dnes a stejne tak bude probihat i po nas. Je to tak siroky pojem, ze to rika vse, ale vlastne nic.

Budeme-li verit nejake darwinove teorii o vyvoji lidstva, pak je to mozna okamzik kdy jsme "slezli" ze stromu a zacali fungovat castecne i rozumem a city, nejenom pudy. Nicmene muj nazor je ten, ze ten nejdulezitejsi okamzik lidstva v dejinach jeste nenastal. Ten nejdulezitejsi okamzik bude az si lidstvo uvedomi, jak je male, coz asi nastane az dostane tak rikajic "globalne poradne par facek" a zacne se chovat jinak nez se chova dnes a tim se vyhne sve vlastni zkaze. To bude okamzik, ktery rozhodne o lidstvu jako druhu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist