Asi nejširší nabídku orientálních potravin nabízí obchod Farah v Myslíkově ulici v centru Prahy. Slovo farah znamená v arabštině radost a je nutno říci, že milovníci blízkovýchodní kuchyně ji tu opravdu pocítí.

Asi nejdříve se každý zastaví u pultu s halal masem – na výběr je kuřecí, hovězí, telecí i jehněčí. Část se dováží od německo-tureckého dodavatele, zbytek obchod odebírá z halal jatek v Česku. Našince zaujme i obsáhlý regál s kořením.

"Češi nejvíc kupují právě koření, jehněčí maso a klobásy. Pak také kuskus a pálivou harissu, kterou často znají z cest," říká palestinský majitel Shedid Bessisso. Zájem je prý ale i o potraviny vhodné pro diety a hubnutí. Češi tvoří asi sedmdesát procent klientely, zbytek jsou cizinci. Roční obrat obchodu se pohybuje mezi 10 až 12 miliony korun.

Víc než polovina výrobků ve Farahu pochází z Turecka, kromě něj je ale obchod dováží rovněž z Indie, Pákistánu, Sýrie, Libanonu, Egypta, Tuniska či Íránu (z Persie například datle rotab). "Každý měsíc máme něco nového, ať už jde o sladkosti, nebo další druhy kávy," říká pan Bessisso, který provozuje obchod s potravinami šestým rokem.

Do Česka se přistěhoval už před dvaceti lety, kdy sem přišel za obchodem s telekomunikačním zařízením. V současné době provozuje kromě potravin v Myslíkově i Windmill restaurant v Konviktské ulici, kde dostanete libanonské a italské speciality (vyjma pizzy). Ceny hlavních jídel začínají na 150 Kč.

Dalším tipem na orientální potraviny je prodejna na Puškinově náměstí číslo 14 v Bubenči. Seženete tu halal maso, uzeniny, koření, cukrovinky, luštěniny či nakládanou zeleninu. Nedaleko odtud, na Evropské třídě, sídlí malý krámek Syřana Aliho Ebedoua.

Několik obchodů s orientálními potravinami najdeme i na Žižkově, například v ulicích Kubelíkova, Lipanská a Bořivojova. Zvlášť v centru Prahy je také rozšířena síť prodejen Manni Mini Market, které se sice přímo na orientální lahůdky nespecializují, leccos tam však lze také najít – zejména konzervovanou nakládanou zeleninu nebo čaje.

Žižkovský halal

Veškeré maso, které jí věřící muslim, by mělo být halal. Zvířata musí být zabita rituálním způsobem, aby vykrvácela, a lidé pak jedli čisté, tedy krve zbavené maso. Pokud chcete ochutnat, zda je v chuti oproti normálnímu masu v českých obchodech nějaký rozdíl, zajděte si nakoupit do halal řeznictví v Bořivojově ulici číslo 76 na Žižkově.

Palestinec Abdalla Albourno tu nabízí hovězí, telecí, jehněčí i kuřecí maso za ceny jen o málo vyšší než v běžných supermarketech. "Ceny halal masa jsou asi o 10 až 15 procent vyšší," říká obchodník, který v Praze začal podnikat už v polovině devadesátých let.

Maso odebírá z několika českých halal jatek, zákazníci prý chodí nakupovat především jehněčí. "Lidé mají zájem o kýty nebo plece, někdy ale chtějí i celé jehně," tvrdí podnikatel, jehož maso se jí třeba i v hotelu Marriot.

Obrat řeznictví se odvíjí i od toho, zda se právě slaví nějaké svátky, týdně se ale prodá dvacet až třicet jehňat. "Chtěli bychom mít i vlastní jatka, to je ale velká investice," přiznává pan Albourno, který nyní rozšiřuje podnik o výrobnu halal salámů. Kromě masa lze v malém obchůdku na Žižkově koupit i různé arabské speciality, ať už čerstvé datle, hummus (pyré z cizrny ochucené sezamovou pastou a olivovým olejem) nebo baklavu.

Parfémy v mešitě

Muslimské ženy, které se chtějí oblékat v souladu s islámem, to mají v Praze trochu složitější. Mohou si samozřejmě objednat oblečení po internetu, odpadá tak ale možnost si ho vyzkoušet a osahat kvalitu látek.

Jedním z míst, kde se dají koupit muslimské šaty i šátky, je obchůdek na nádvoří Islámského centra v Blatské ulici. Muži tu zas naleznou klasické muslimské pokrývky hlavy. Kromě toho zde nabízejí například parfémy – jednou z možností je koupit si vůni, kterou se údajně napouští černá látka pokrývající svatý kámen Kaaba v Mekkce.

Samozřejmostí jsou i islámské knihy, kaligrafické obrazy a kazety s přednáškami a islámskými písněmi. Lidé jdoucí na bohoslužbu si mohou pořídit i nezbytné modlitební koberečky, které se nejčastěji dovážejí z Turecka a Sýrie.

Parfémy, tentokrát z Egypta, lze koupit i ve Slavíkově ulici na Vinohradech. V krámku zvaném Dárky z Egypta mají sice hlavně suvenýry typu sošek Tutanchamóna nebo papyrusových obrázků, najdou se tu ale i věci denní potřeby. Ať už jde o dámské šaty džalabíja, bytový textil nebo vodní dýmky. Jedním z nejoceňovanějších výrobků z Orientu jsou koberce – specializované prodejny s nimi najdete v Praze hned na několika místech, ve Starém Městě například v Jilské nebo Dlouhé ulici.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist