Odpovězte si na následující otázky a pravděpodobnost, že v obchodě sáhnete úplně vedle, se sníží na nulu.

1) Kde chci lyžovat? Jen na sjezdovce, jen v terénu, kombinovat obojí, nebo především jezdit ve snowparku? Odpověď na tuto otázku zúží výběr na lyže určené pro tyto konkrétní podmínky (viz Slovníček pro lyžaře-amatéry).

2) Jak chci lyžovat? Na sjezdovce: pro krátké sportovní oblouky jsou vhodné slalomky, dlouhé a rychlé sportovní oblouky vyžadují lyže typu obřačky. Obojí jsou vhodné jen pro zkušené lyžaře a chtějí tvrdé až ledové tratě. Na běžné rekreační ježdění v obvyklých podmínkách v Česku, tedy na rozměklých tratích, jsou ideální rekreační univerzální lyže.

V terénu: jednoznačnou volbou jsou široké freeridové lyže. Některé jsou skutečné speciálky (takzvané prašanovky), jiné dnes už dokážou pěkně fungovat i na tvrdších sjezdovkách.

Všude: na místě jsou lyže typu allmountain. Čím širší budou, tím lépe se budou chovat mimo sjezdovku - a naopak.

3) Jakou mám postavu? Dnes je důležitější hmotnost lyžaře než výška. Platí, že čím těžší a větší je lyžař, tím delší lyže by měl mít. Ovšem pozor, délka lyží se nedá určit jen podle tělesných proporcí, záleží také na tom, jak jezdíte. Pro vyznavače krátkých oblouků budou v poměru k postavě lyže kratší, pro rychlé jezdce delší.

4) Co se o mých favoritech píše v informačních materiálech nebo v odborných časopisech? U kvalitních lyží nejde o malou investici, navíc výběr ovlivní, jak dobře si užijete své volno. Pochopit alespoň v základu principy výrobní technologie a související konstrukční zásady a jejich aplikaci u lyží, mezi kterými se rozhodujete, pomůže k dobrému výběru. Další krok jsou testcentra nebo různé testovací akce, na kterých si můžete vyzkoušet, jestli vybraný model opravdu odpovídá vašim potřebám.

5) Líbí se vám ty lyže? Super. Důvěra a pěkný vztah jsou důležité vždy a všude.