prazske-jaro-08__192x128_.jpgPořadatelé nabídnou výstavy, filmová i hudební představení a happeningy, připomenou mimo jiné 20. výročí pádu železné opony, které připadá na letošní rok. První akcí bude 7. ledna zahajovací galavečer v pražském Národním divadle. Ve scénáři Divadla bratří Formanů se objevují například Jiří Suchý či slavní tanečníci, bratři Bubeníčkové.

Pro širokou veřejnost pak jsou připraveny tzv. "Eurofestivaly", které budou doprovázet zasedání ministrů v jednotlivých regionech ČR. Eurofestivaly jsou chápány jako příležitostí, jak přiblížit předsednictví občanům jednotlivých regionů, a naopak, jak daný region zviditelnit v Evropě.

České předsednictví obecně bude doprovázet jak kulturní program pro širokou veřejnost, tak prestižní akce pro delegáty zemí EU a další zahraniční hosty. 

Stovka akcí

Na dnešní tiskové konferenci o doprovodném programu předsednictví informovali vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a ministr kultury Václav Jehlička. V ČR se uskuteční stovka akcí, se šedesáti se počítá v Bruselu a dalších 450 bude v Evropě a dalších zemích.

Mezi desítkami připravených akcí jsou ty vzniklé speciálně u příležitosti českého předsednictví, ale i pravidelně se opakující festivaly a přehlídky, například Pražské jaro.

Nebo hudební festival United Islands of Europe, který se uskuteční ve dnech 18. – 21. června 2009. Tak jako v době svého zrodu bude tématicky spojen s děním v EU. První ročník festivalu, který dosud nesl jméno United Island of Prague, oslavil v roce 2004 vstup ČR do Evropské unie. Letos uzavře české předsednictví volně přístupnou hudební přehlídkou v centru Prahy.

Součástí předsednictví bude i další známý hudební festival, a sice Smetanova Litomyšl, na kterém zazní  i Má vlast Bedřicha Smetany pod taktovkou švédského dirigenta Leifa Segerstama. Festival, který se uskuteční koncem června, tak bude i symbolickým předáním předsednického žezla Švédsku.

Pořadateli akcí jsou státní instituce, krajské úřady i různé soukromé subjekty. Ministerstvo kultury například k projektům určeným pro prezentaci v zahraničí vyhlásilo na loňský a letošní rok speciální grantové řízení, ve kterém rozdělilo přes deset milionů korun. Ministerstvo zahraniční mělo na propagaci a kulturní projekty letos dvojnásobný rozpočet oproti běžnému roku, tedy 60 milionů korun. Útvar místopředsedy vlády pak na akce, které organizuje sám, vyčlenil 22,5 milionu korun.

Čtěte také:

Pět let vstupu do EU

Podle Alexandra Vondry kulturní a společenské akce připomenou také páté výročí vstupu Česka do unie, motto českého předsednictví Evropa bez bariér i kreativitu a inovace, které má letos Evropa v záhlaví.


Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je Česko v EU sice relativním nováčkem, z pohledu evropské kultury je však důležitým centrem už od nepaměti. "Naše kulturní akce návštěvníky zavedou například do moravského Velehradu, kam z řecké Soluně přišli slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj," uvedl.

Dobové výstavy připomenou vládu českého krále Karla IV. nebo vládu zastánce a šiřitele mírové myšlenky evropské jednoty krále Jiřího z Poděbrad, doplnil.

Na rok 2009, kdy Česká republika stojí v čele EU, připadají dvě důležitá výročí, která ovlivní i kulturní pojetí českého předsednictví. Jedná se o již zmíněné výročí dvaceti let od pádu "železné opony" a výročí pěti let od historicky největšího rozšíření EU.

Rok kreativity 

Rok 2009 je také Evropským rokem kreativity a inovací. Kulturním programem předsednictví se v neposlední řadě bude prolínat i motto českého předsednictví Evropa bez bariér. Česká republika zorganizuje mimo jiné několik výstav, které připomenou život v totalitě, uctí památku obětí holocaustu  či se zamyslí nad mottem Evropa bez bariér.

Mezi skutečné lahůdky bude patřit premiéra rockové opery CA Ira od zakládajícího člena legendární skupiny Pink Floyd Rogera Waterse, která bude součástí slavnosti u příležitosti pátého výročí vstupu České republiky do Evropské unie.

Další projekt ukáže na provázanost evropské kultury v hudbě: bude se věnovat životu a dílu rakouského skladatele Gustava Mahlera. Prolínání české, německé a židovské kultury doloží výstava o jednom z nejuznávanějších spisovatelů 20. století, pražského rodáka Franze Kafky.

Očekávaným projektem je také výtvarné dílo, které pro Brusel připravuje sochař David Černý a které bude představovat jednotlivé země sedmadvacítky. V nejbližších dnech se bude instalovat, Vondra dnes jeho podobu nechtěl komentovat.

Slavnostní ukončení českého předsednictví v EU doprovodí 27. června show na hlavním bruselském náměstí Grand Place.

Kompletní kulturní kalendář českého předsednictví: http://www.eu2009.cz/cz/calendar/2/