rene_helena_trestikova__192x128_.jpgČeská režisérka Helena Třeštíková převzala v Kodani v sobotu v noci cenu Evropské filmové akademie Prix Arte 2008 v kategorii dokument za svůj snímek René. Je vůbec první českou držitelkou prestižního ocenění, kterému se říká „evropský Oscar“.

Ve vyznamenaném filmu mapuje dvě desítky let života člověka na okraji společnosti. Film přišel do českých kin v červenci. V listopadu získal hlavní cenu Zlatá holubice na 51. ročníku festivalu dokumentárních a animovaných filmů DOK v Lipsku.

Jako vůbec nejlepší evropský film roku byl vyhodnocen snímek italského režiséra Mattea Garroneho Gomorra, jehož tématem je neapolská odnož mafie - camorra. Tento film posbíral i další ceny: za nejlepší režii, scénář a kameru.

Cenu pro nejlepší herečku si vydobyla britská hvězda Kristin Scottová Thomasová svým výkonem ve francouzském filmu Il y a longtemps que je t'aime (Už dlouho tě miluji).

Jako nejlepší herec byl vyhodnocen Ital Tony Servillo za výkony ve filmech Gomorra a Il Divo (Vznešený). Cena za celoživotní dílo byla udělena britské herečce Judi Denchové.

Co se právě hraje v kinech

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist