Historické hračky zaplní od 6. prosince hrad Šternberk na Olomoucku. Výstava nazvaná Nejkrásnější vánoční dárek ukáže návštěvníkům osm stovek předmětů, které těšily především děti.

Hračky z různých materiálů

vystava_hracek_Sternberk_19.jpg"Hra a hračka provází lidskou společnost od vzniku dějin a byla odedávna využívána také ve výchově dětí a mládeže," řekla novinářům šternberská kastelánka Helena Gottwaldová. Nejčastější hračkou, která se nachází ve všech částech světa, je loutka nebo panenka. Univerzální jsou pak hračky vojenské, protože je mohli použít malí šlechtici stejně jako chlapci poddaných. Za zcela specifickou označila kategorii hraček znázorňujících koně. Na výstavě jsou zastoupeny ale i mechanické hračky, autíčka, kočárky nebo stavebnice. "Pro královské a šlechtické děti se hračky dělaly ze stříbra, pro děti vyšších měšťanských vrstev z olova, pro děti lidu ve městech ze dřeva a pro venkovské děti z toho, co bylo po ruce," uvedla Gottwaldová.

Nejstarší kusy na výstavě pocházejí z konce 19. století. Do Šternberka je zapůjčila muzea i soukromí sběratelé. Výstava Nejkrásnější vánoční dárek potrvá do 4. ledna příštího roku, otevřeno mimo pondělí od 10:00 do 15:00 hodin. Vstupné 20 Kč až 50 Kč, děti do tří let zdarma.

Čtěte více

Program o adventu a Vánocích

Na Šternberku se během adventu i o Vánocích uskuteční celá řada dalších akcí. V hodovní síni se 13. prosince bude konat dětský vánoční jarmark. Příchozí si mohou také vyzkoušet svoji šikovnost při zdobení perníčků, výrobě hraček, svíček nebo při malování na sklo. Společné odpoledne na hradě stráví také senioři, jejich setkání 18. prosince bude spojeno s ochutnávkou tradičních vánočních jídel a cukroví. Adventní koncert se koná 20. prosince a o prvním vánočním svátku je na programu podvečerní procházka vánočním hradem s koledami a povídáním o Vánocích.