Nicholas_Winton.jpgČeské dráhy vypraví 1. září příštího roku vzpomínkový vlak u příležitosti 70. výročí záchranných transportů Nicholase Wintona, který v roce 1939 zorganizoval přepravu 669 dětí židovského původu z Československa do Anglie. Tím je zachránil před smrtí v koncetračních táborech, děti našly azyl v rodinách britských občanů.

Historický vlak bude přesně kopírovat původní trasu

Vlaková souprava pojede po trase dřívějších transportů mezi Prahou a Londýnem. Vlak bude tažen parní lokomotivou s dobovými vagony. Z Prahy zamíří přes Německo na nizozemské pobřeží. Odtud se pasažéři dostanou lodí do Anglie a dál budou pokračovat opět vlakem. Cesta z Prahy do Londýna by měla trvat asi čtyři dny. "Je to obrovská příležitost projet celou Evropou a připomenout si tento příběh," řekl mluvčí ČD Zbyněk Hanys. Ve vlaku mají cestovat i někteří bývalí zachránění a jejich potomci. Cestu vlaku budou provázet mnohé kulturní a společenské akce pořádané mladými studenty z celé Evropy. Organizátoři věří, že vlak v Londýně přivítá Sir Nicholas Winton osobně, kterému v té době bude 100 let.

Čtěte více

V rámci projektu také probíhají soutěže pro žáky a studenty základních, středních a vysokých škol. Inspirováni příběhem Nicholase Wintona studenti sami vyhledávají a zachycují v podobě filmových dokumentů, literárních prací či fotografií příběhy osobní odvahy a dobra v současném neklidném a složitém světě. Vítězové získají mimo jiné jízdenku na Wintonův vlak z Prahy do Londýna.

Nicholas Winton, který se v roce 1939 postaral o záchranu židovských dětí, v následujících padesáti letech nikomu o tomto svém činu neřekl. Přišla na to až jeho žena, která náhodou našla dokumenty, jež se týkaly dětských vlakových transportů. Historička Elisabeth Maxwell zorganizovala setkání Nicholase Wintona se zachráněnými dětmi v televizním pořadu BBC, 16 z nich jich žije v Česku. Rodiny zachráněných dětí se od té doby rozrostly na 5000 potomků.