Noční prohlídky hradů, zámků i dalších památkových objektů získávají stále větší oblibu naší veřejnosti. Mají své kouzlo, napětí, romantiku a přináší nevšední zážitky. Také státní zámek v Mníšku pod Brdy v sobotu 8. listopadu nabídne návštěvníkům netradiční prohlídky za svitu luceren, které zpestří vyprávění příběhu o jednom z majitelů zámku Serváci Engelovi z Engelsflussu. Ten nechal objekt v letech 1656-1672 opravit a byl to právě on, kdo vtiskl zámku dnešní podobu. Jeho život je klasickou pohádkou o tom, jak chuďas ke štěstí přišel.

Prohlídka zámku zahrnuje 11 historických prostor

zámek Mníšek pod BrdyZámek Mníšek pod Brdy leží asi 12 km jižně od okraje Prahy. Kořeny jeho historie sahají až do 13. století, první písemná zpráva o tom pochází z roku 1348. Během dlouhé historie se zde vystřídalo několik majitelů. Původně barokní objekt sloužil v letech 1897 až 1945 jako bydlení pro šlechtu měšťanského původu. V roce 1945 byl zámek vypleněn a konfiskován. Později ho do správy získalo ministerstvo vnitra a zřidilo v něm svůj archiv.

Čtěte více

Od roku 2000 vlastní zámek Národní památkový ústav, který provedl jeho rozsáhlou rekonstrukci za více než 100 milionů korun. V roce 2006 se památka poprvé otevřela veřejnosti. V letošním roce byla pro návštěvníky otevřena druhá prohlídková trasa. Prohlídka zámku zahrnuje 11 historických prostor představujících bydlení drobné šlechty na počátku 20. století. Zámek je obklopen parkem, který se v současné době obnovuje a proto je do něho vstup zakázán.

Sobotní noční prohlídky začínají v 17. hodin. Prohlídka je každou půl hodinu, trvá 45 minut a plné vstupné stojí 120 Kč, snížené 60 Kč.