Divadelní hra Milana Kundery PtákovinaČinoherní klub v Praze v pátek uvedl premiéru hry Ptákovina Milana Kundery. Groteskní absurdní hra, jejímž úvodním tématem je Čechům dobře známý motiv kosočtverce, pojednává o moci a sexu ze školního prostředí. Děj Ptákoviny, kterou lze označit za komedii s prvky černého humoru, je jednoduchý. Na tabuli ve škole se objeví necudný piktogram znázorňující ženské pohlaví. K němu přibude rovnítko a slovo ředitel. Při vyšetřování se "provalí" nejrůznější vztahy a nepěkné souvislosti.

Čtěte více

Režii inscenace, která se vrací na jeviště téměř po čtyřiceti letech, připravil Ladislav Smoček. Scénu navrhl Luboš Hrůza a kostýmy jsou dílem Simony Rybákové. "Nanečisto" byla Ptákovina provedena již třikrát v červnu.

Recenzi hry Ptákovina si můžete přečíst v pondělních Hospodářských novinách

Režisér Smoček obsadil např. do role předsedy Jaromíra Dulavu, do role ředitele Ondřeje Vetchého; Evu zahrála Lucie Žáčková, Růženu - ženu na pomezí nechutnosti a přitažlivosti - Marika Procházková a matku Lenka Skopalová.

Kundera se Čechům vyhýbá

Na české scéně tak mají diváci možnost vidět teprve druhý divadelní titul známého dramatika a spisovatele, který žije několik desetiletí ve Francii, v Česku veřejně nevystupuje a nekomunikuje s médii. Ani v pátek se premiéry nezúčastnil a neví se, zda přijede na některou z repríz.

Ptákovinu napsal Kundera okolo roku 1966, ve svém raném dramatickém období. Poté se hrála jen krátce. K inscenaci v Činoherním klubu svolil jen proto, že Smočka zná několik desítek let. Spisovatel navíc povolil vydat text hry jako součást jevištního programu.

"Nepřestal jsem se k ní hlásit. Hra měla prostě podivný osud. Už si dnes nepamatuju, co jsem s jejím rukopisem podnikal, ale zřejmě teprve v roce 68 ho nějaká divadla přijala, takže první premiéra se uskutečnila po ruském vpádu, na začátku roku 1969, tedy v ten nejhorší možný čas. Hrála se v Liberci, v Ostravě, v Brně a v Praze ve zcela výjimečné euforii, ale též zcela výjimečně krátce, vlastně jen několik měsíců, protože koncem téhož roku dopadla na zemi definitivní tma a hra byla zakázána," napsal v rozhovoru do programu Milan Kundera.

Spisovatel je autorem tří dramatických textů Majitelé klíčů, Ptákovina a Jakub a jeho pán, kterého má, jak tvrdí, "bez výhrad rád". Jeho obnovené nastudování mělo velký úspěch loni v Divadle Bez zábradlí.

Loni dostal Kundera Státní cenu za literaturu, konkrétně za první domácí vydání románu Nesnesitelná lehkost bytí s přihlédnutím k dosavadní prozaické a esejistické tvorbě. Pro ocenění si ale ze zdravotních důvodů nepřijel.