Čeští cestovatelé a turisté si vedle suvenýrů a krásných zážitků ze zahraničí občas přivezou také infekční nemoci. Na Klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí Fakultní nemocnice Na Bulovce tak pravidelně řeší cestovní průjmy, žloutenky, malárie, tropické horečky a exotická onemocnění vnitřních orgánů a kůže. Novinářům to řekla primářka kliniky Hana Roháčová.

Nejčastěji si lidé přivezou průjmy

pocasi-lehatko-plaz__192x128_.jpgNejrozšířenější nemocí, kterou si lidé vozí z cest, jsou průjmy. Pro zdravého člověka nebývají nebezpečné, ale jsou nepříjemné. Lidé si průjem přivodí třeba konzumací neumytého ovoce, závadné vody a nebo vypitím čerstvého džusu s ledem. Podle místa nákazy se lidově cestovní průjmy nazývají například "faraónovou pomstou", pokud lidé přijedou z Egypta, nebo "aztéckou pomstou", když se nakazí v Jižní Americe.

Co se žloutenky týká, tak letos na klinice zdaleka neleží jen cestovatelé. Polovinu tvoří lidé, kteří doplatili na epidemii hepatitidy A, která letos vypukla zejména mezi injekčními uživateli drog v Praze a ve středních Čechách.

"Malárií letos byla už celá řada," říká Roháčová. Každoročně se v ČR s malárií léčí kolem 25 lidí. Loni to bylo 27. Proti malárii se nedá očkovat, ale ordinují se léky antimalarika.  Je jich několik druhů, s lékařem je třeba před cestou vybrat vždy ty nejvhodnější.

Čtěte více

Ročně několik stovek případů

Pacient v nemocniciNa Bulovce každoročně řeší i desítky případů tropické horečky dengue. Jde o velmi rozšířené onemocnění v celé zeměpisné šířce subtropů a tropů, které přenášejí komáři. Nedávno byla epidemie těžké formy této horečky v Brazílii. Horečka dengue se projevuje podobně jako chřipka, může ale přerůst i v krvácení do kůže a vnitřních orgánů a skončit i smrtí.

K exotickým nemocem patří také takzvaná leishamitóza. Tato nemoc ohrožuje vnitřní orgány a kůži, lidé si ji vozí z Jižní Ameriky. Jeden člověk byl loni hospitalizován také se schistomatózou, kterou způsobují motolice ve znečištěných a stojatých vodách například v Africe.

Nemoci dovezené z exotických zemí Na Bulovce řeší téměř všechny, jež si lidé do ČR dovezou, tedy několik stovek ročně.