Minulý týden se veřejnosti otevřela vojenská tvrz Hůrka. Letos uplynulo 70 let od dokončení stavby této dělostřelecké tvrze. Králická pevnostní oblast se tak rozšířila o další veřejnosti přístupný objekt a stala se největším přírodním pevnostním muzeem na území ČR.

Prohlídková trasa měří 1400 metrů

Provozovatelé zatím otevřeli základní trasu dlouhou zhruba 1400 metrů, prohlídka trvá asi 70 minut.. "Na jednu prohlídku může jít do podzemí až 60 osob," říká Martin Ráboň ze Spolku přátel československého opevnění. Příchozí si mohou prohlédnout páteřní chodbu, muniční sklad a zdroj elektřiny.

Pevnost je zasazená do skály, bojové objekty jsou velmi vysoko. Do dělostřeleckého srubu, který je asi nejatraktivnější, vede kolem 300 schodů. Moderní technologie se nacházejí zejména ve vchodovém srubu. Unikátem jsou například původní posuvná pancéřová vrata uzavírající překladiště materiálu ve vchodovém srubu, funkční šikmý výtah (svážnice), akumulátorová lokomotiva a vagóny podzemní úzkorozchodné železnice.

V podzemí budou instalovány různé výstavy

tvrz_opevneni.jpgHlavním exponátem je samotná tvrz. Dochované podzemí bude v budoucnu sloužit zejména k výstavním účelům s expozicemi věnovanými československému opevnění, historii armády, expozicím připomínajících okupaci, odboj atd. Spolek přátel československého opevnění plánuje v podzemí výstavu starých pohlednic a fotografií Králicka, dětský koutek a nebo výstavu hraček. Odborníky určitě také potěší chystaná expozice o unikátním granátu Röchling. Tento obrovský granát při zkouškách, které na Hůrce Němci prováděli za okupace, dokázal prorazit přes tři metry silnou železobetovou zeď.

V budoucnu by se návštěvníci měli tvrzí procházet sami bez průvodců, aby si mohli určit rychlost prohlídky a věnovat se jen expozicím, které je zajímají. Pro zahraniční návštěvníky se připravují  jazykové mutace v polštině, angličtině, francouzštině a němčině.

Čtěte více

Historie tvrze Hůrka

Objekt určený pro 424 vojáků byl postaven jako jeden z pilířů československého opevnění v letech 1936-1938. Naše armáda ho musela dle rozkazu bez boje opustit v říjnu 1938. V období okupace se mohutná pevnost změnila v pokusný objekt, prováděly se zde dělostřelecké pokusy, Němci odzkoušeli řadu původního zařízení a technologií tvrze. Na podzim roku 1944 se rozběhla úprava podzemí pro válečnou výrobu. Nad vchodovým objektem začala stavba pracovního tábora pro několik set vězňů, kteří měli v podzemní továrně pracovat. Připravené výrobní zařízení se stalo po osvobození kořistí sovětské armády.

Po válce armáda tvrz vyčistila a uzavřela, později byla využívána jako muniční sklad. Letos v květnu předalo Ministerstvo obrany ČR Hůrku městu Králíky. Ve výběrovém řízení na civilní využití a provoz tvrze zvítězila Společnost přátel čs. opevnění, o. p. s., jíž byla tvrz předána.

Tvrz Hůrka se nachází na severním okraji města Králíky, z náměstí trvá cesta pěšky zhruba 15 minut. Otevírací doba a bližší informace na www.boudamuseum.com.