Prázdniny se přehouply do druhé poloviny, většina kempů a správců památek vidí letošní sezonu jako průměrnou, ještě méně jsou spokojeni majitelé restaurací a hotelů v Praze a provozovatelé pražských kempů. Ke spokojeným patří naopak zástupci Karlovarského a Plzeňského kraje. Poměrně studený a deštivý začátek léta neodradil od pobytu v kempech ani většinu vodáků na jihu Čech.
Praha je drahá a služby neodpovídají
Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury hlásí pražské hotely, obchody a restaurace propad v průměru o 30 procent. Ředitel Asociace hotelů a restaurací Pavel Hlinka si myslí, že Česká republika ztrácí atraktivitu pro cestovní ruch a například Praha nemá kromě kulturních pamětihodností co jiného nabídnout. Neubytovává se sice méně lidí, ale hotely jsou nuceny zlevňovat a utrží tak méně peněz. "Čtyř a pětihvězdičkové hotely začaly nabízet ceny, které nabízely tři hvězdy, je to lavinový efekt," vysvětlil Hlinka. Podle něj na snižující se tržby nejvíce doplatí malé hotely a ty s méně hvězdičkami. Podle Okamury jsme se stali luxusní destinací svými cenami, ovšem nabízíme služby, které tomu neodpovídají. Jedním z důvodů je silná koruna, ovšem tím hlavním je podle něj to, že v Praze není bezpečno, řádí v ní kapsáři a zloději a turisté to mají napsáno v každém průvodci.
Letošek označila za "katastrofickou sezonu" Irena Pospíchalová z Camp Sokol v Troji. Pro zahraniční turisty se podle ní stává Praha příliš drahou. Souhlasí s ní i Monika Bustová z Caravancampu USK v Motole. "Sezona je nejhorší za poslední léta, kemp je poloprázdný. Může za to slabé euro," řekla novinářům. U pražských památek je situace příznivější. V Muzeu hlavního města Prahy proti loňsku žádnou negativní změnu nezaznamenali. Pražský hrad navštívilo za prvních sedm měsíců letošního roku přes 3,2 milionu turistů a návštěvnost je podle Davida Šebka z Kanceláře prezidenta republiky naprosto srovnatelná s minulým rokem.
Jižní Morava láká za každého počasí
Jihomoravské kempy a památky mají, i přes nepřízeň počasí, stejnou návštěvnost jako loni, kdy si tamní památky prohlédlo meziročně o deset až 20 procent návštěvníků více. Zámek v Lednici na Břeclavsku, který je po Pražském hradě a Českém Krumlově třetí nejnavštěvovanější památkou v republice, přiláká denně kolem 1500 turistů. "Začátek sezony byl poněkud horší, ale červenec bude co do počtu turistů nakonec stejný jako loni," řekla lednická kastelánka Ivana Holásková. Spokojeni jsou i kasteláni na zámku v Rájci nad Svitavou na Blanensku, ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku, v Miloticích na Hodonínsku a Rosicích na Brněnsku. Počet turistů srovnatelný s loňskem má letos i největší autokemp na Moravě v Pasohlávkách na Břeclavsku. V kempu Merkur je každý den kolem 3500 lidí, vloni ho navštívilo kolem 220.000 lidí.
Srpen očekáván s nadějí
Chladné počasí nepřeje ani provozovatelům koupališť a památek v Královéhradeckém kraji. Doby, kdy lidé vyráželi do tamních rekreačních oblastí například na čtrnáctidenní dovolenou, jsou zřejmě minulostí. Největší zájem je nyní o víkendové pobyty. V řadě regionů přitom ubývá i rekreantů ze zahraničí, do Libereckého kraje tak přijelo méně turistů především z Německa. V Plzeňském kraji naopak poptávka mírně roste, a to zejména díky lidem ze vzdálenějších částí ČR a cizincům. Podobně spokojeni jsou i v Karlovarském kraji, zejména provozovatelé kempů podél řeky Ohře a také půjčovny lodí.
Kempy a tábořiště mimo vodáckou trasu ale už tak dobrou sezonu v červenci neměly. Provozovatelé kempů a hotelů v rekreačních lokalitách u vodních ploch přesto hodně sázejí na první polovinu srpna.
Vše záleží na počasí
Nepříznivé počasí doprovází často rušení rezervací na poslední chvíli. "Stalo se nám třeba, že z deseti zamluvených chatek jsme jich naplnili pět, ostatní vůbec nedali vědět, že nepřijedou," řekl novinářům Radek Jelínek, provozovatel jednoho z rekreačních zažízení ve středních Čechách.
Na severní Moravě situaci pomáhají zachraňovat především turisté ze zahraničí, hlavně z Polska, Slovenska nebo Anglie, kteří do kempů přijeli s karavany a déšť a zima jim tolik nevadily.
Ideální počasí pro cestovní ruch ale neexistuje. Zatímco majitelé kempů a koupališť preferují horké počasí, pro muzea, hrady, zámky a jiné kulturní atrakce jsou teploty nad 30 stupňů Celsia nepříjemné a znamenají odliv návštěvníků. Zatímco první dvě třetiny července měli z počasí radost spíš správci památek, poslední dny až do poloviny prázdnin naopak počasí přálo koupalištím a kempařům.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist