Prázdniny se přehouply do druhé poloviny, většina kempů a správců památek vidí letošní sezonu jako průměrnou, ještě méně jsou spokojeni majitelé restaurací a hotelů v Praze a provozovatelé pražských kempů. Ke spokojeným patří naopak zástupci Karlovarského a Plzeňského kraje. Poměrně studený a deštivý začátek léta neodradil od pobytu v kempech ani většinu vodáků na jihu Čech.

Praha je drahá a služby neodpovídají

turiste_Praha_192.jpgPodle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury hlásí pražské hotely, obchody a restaurace propad v průměru o 30 procent. Ředitel Asociace hotelů a restaurací Pavel Hlinka si myslí, že Česká republika ztrácí atraktivitu pro cestovní ruch a například Praha nemá kromě kulturních pamětihodností co jiného nabídnout. Neubytovává se sice méně lidí, ale hotely jsou nuceny zlevňovat a utrží tak méně peněz. "Čtyř a pětihvězdičkové hotely začaly nabízet ceny, které nabízely tři hvězdy, je to lavinový efekt," vysvětlil Hlinka. Podle něj na snižující se tržby nejvíce doplatí malé hotely a ty s méně hvězdičkami. Podle Okamury jsme se stali luxusní destinací svými cenami, ovšem nabízíme služby, které tomu neodpovídají. Jedním z důvodů je silná koruna, ovšem tím hlavním je podle něj to, že v Praze není bezpečno, řádí v ní kapsáři a zloději a turisté to mají napsáno v každém průvodci.

Čtěte více

Letošek označila za "katastrofickou sezonu" Irena Pospíchalová z Camp Sokol v Troji. Pro zahraniční turisty se podle ní stává Praha příliš drahou. Souhlasí s ní i Monika Bustová z Caravancampu USK v Motole. "Sezona je nejhorší za poslední léta, kemp je poloprázdný. Může za to slabé euro," řekla novinářům. U pražských památek je situace příznivější. V Muzeu hlavního města Prahy proti loňsku žádnou negativní změnu nezaznamenali. Pražský hrad navštívilo za prvních sedm měsíců letošního roku přes 3,2 milionu turistů a návštěvnost je podle Davida Šebka z Kanceláře prezidenta republiky naprosto srovnatelná s minulým rokem.

Jižní Morava láká za každého počasí

lednice.jpgJihomoravské kempy a památky mají, i přes nepřízeň počasí, stejnou návštěvnost jako loni, kdy si tamní památky prohlédlo meziročně o deset až 20 procent návštěvníků více. Zámek v Lednici na Břeclavsku, který je po Pražském hradě a Českém Krumlově třetí nejnavštěvovanější památkou v republice, přiláká denně kolem 1500 turistů. "Začátek sezony byl poněkud horší, ale červenec bude co do počtu turistů nakonec stejný jako loni," řekla lednická kastelánka Ivana Holásková. Spokojeni jsou i kasteláni na zámku v Rájci nad Svitavou na Blanensku, ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku, v Miloticích na Hodonínsku a Rosicích na Brněnsku. Počet turistů srovnatelný s loňskem má letos i největší autokemp na Moravě v Pasohlávkách na Břeclavsku. V kempu Merkur je každý den kolem 3500 lidí, vloni ho navštívilo kolem 220.000 lidí.

Čtěte více

Srpen očekáván s nadějí

Chladné počasí nepřeje ani provozovatelům koupališť a památek v Královéhradeckém kraji. Doby, kdy lidé vyráželi do tamních rekreačních oblastí například na čtrnáctidenní dovolenou, jsou zřejmě minulostí. Největší zájem je nyní o víkendové pobyty. V řadě regionů přitom ubývá i rekreantů ze zahraničí, do Libereckého kraje tak přijelo méně turistů především z Německa. V Plzeňském kraji naopak poptávka mírně roste, a to zejména díky lidem ze vzdálenějších částí ČR a cizincům. Podobně spokojeni jsou i v Karlovarském kraji, zejména provozovatelé kempů podél řeky Ohře a také půjčovny lodí.

Kempy a tábořiště mimo vodáckou trasu ale už tak dobrou sezonu v červenci neměly. Provozovatelé kempů a hotelů v rekreačních lokalitách u vodních ploch přesto hodně sázejí na první polovinu srpna.

Vše záleží na počasí

Nepříznivé počasí doprovází často rušení rezervací na poslední chvíli. "Stalo se nám třeba, že z deseti zamluvených chatek jsme jich naplnili pět, ostatní vůbec nedali vědět, že nepřijedou," řekl novinářům Radek Jelínek, provozovatel jednoho z rekreačních zažízení ve středních Čechách.

Na severní Moravě situaci pomáhají zachraňovat především turisté ze zahraničí, hlavně z Polska, Slovenska nebo Anglie, kteří do kempů přijeli s karavany a déšť a zima jim tolik nevadily.

Ideální počasí pro cestovní ruch ale neexistuje. Zatímco majitelé kempů a koupališť preferují horké počasí, pro muzea, hrady, zámky a jiné kulturní atrakce jsou teploty nad 30 stupňů Celsia nepříjemné a znamenají odliv návštěvníků. Zatímco první dvě třetiny července měli z počasí radost spíš správci památek, poslední dny až do poloviny prázdnin naopak počasí přálo koupalištím a kempařům.