Barokní skříň ze zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku, zobrazenou malířem Josefem Mánesem, zařadilo ministerstvo kultury na seznam chráněných kulturních památek. Informovala o tom agentura ČTK s odvoláním na Irenu Blažkovou z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu, která dodala, že jde o výjimku.

"Za poslední rok je to jediná položka nábytku na seznamu chráněných památek," uvedla Blažková. Jak vysvětlila, jde o jakési opomenutí. Na seznamu je z dřívějška běžně uváděn zámecký mobiliář, ne jednotlivý kus.

Dvoudveřová barokní skříň je bohatě zdobená intarziemi s motivy ptáků a květin. Jedná se o jeden z mála zachovaných kusů původního zámeckého nábytku z 18. století a doklad hodnotné uměleckořemeslné práce své doby. Skříň zaujala Mánesa natolik, že ji zobrazil na portrétu dětí hraběte Silva-Tarouccy z roku 1876.

Od roku 1954 až donedávna zámek sloužil jako dětský domov. Nyní je prázdný a za symbolickou cenu jej má získat Olomoucký kraj, který jej chce nákladem 100 milionů korun proměnit v muzeum a kongresové centrum. Podle starosty obce Zdeňka Madera měl skříň naposledy k dispozici ředitel dětského domova ve své kanceláři.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist