golden-prague-logo__192x128_.jpgNorský pořad Balada pro Edvarda Griega získal hlavní cenu 45. ročníku mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha.

Porota ocenila znamenité zpracování a úspěšný pokus "zachytit ducha" mistrovské skladby Balady g moll. Dokument norské produkce zachycuje znovuobjevení tohoto Griegova díla mezinárodně uznávaným norským pianistou Leifem Ove Andsnesem, skladatel ji totiž nikdy nehrál veřejně.

České křišťály udělila porota třem zahraničním snímkům. V kategorii hudební drama ho získal britský pořad o provedení Wagnerovy opery Tristan a Isolda, kterou loni na festivalu v jihoanglickém Glyndebourne řídil český dirigent Jiří Bělohlávek.

V kategorii dokumentárních pořadů o hudbě a tanci byly oceněny dva snímky, a to dílo Maestro-maker Jorma Panula a jeho finská dirigentská škola a dokument Herbert von Karajan - mistr obrazovky. Žádný pořad však nezískal cenu v kategorii Hudba na obrazovce.

"Více jak polovina příspěvků patřila dokumentům o hudbě a tanci, snímků o hudbě na obrazovce se přihlásilo málo, a proto jsme se po jejich zhlédnutí rozhodli, že cenu letos neudělíme," vysvětlil Moritz. Ředitel festivalu Vítězslav Sýkora dodal, že bude uvažovat o zúžení soutěže pouze na dvě kategorie.

Cenu diváků získal pořad německé produkce Umění bel canta - Edita Gruberová. Zachycuje pěvecké umění světoznámé koloraturní sopranistky slovenského původu. Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových svou cenu udělila pořadu České televize - Daria Klimentová, po světě na špičkách. Českou primabalerínu Anglického národního baletu sledoval štáb na zájezdech, při práci i v soukromí.

Cenu České televize obdržel pořad britské BBC nazvaný Liverpoolské zrození, který podle porotců skvěle propojil velkou tradici liverpoolské populární hudby s jedním z největších příběhů všech dob.

Do soutěže přihlásilo 56 společností z 22 zemí celého světa celkem 100 televizních pořadů. Festival navštívilo podle informací pořadatelů letos 400 registrovaných účastníků, přehlídkou však prošlo podle ředitele Sýkory až 3000 lidí. Ve videotéce měli největší zájem o dokument Gruberové a také o Carmen z londýnské Královské opery Covent Garden. Letošní myšlenka otevřít přehlídku více veřejnosti se tak podle něho splnila.