golden-prague-logo__192x128_.jpgNorský pořad Balada pro Edvarda Griega získal hlavní cenu 45. ročníku mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha.

Porota ocenila znamenité zpracování a úspěšný pokus "zachytit ducha" mistrovské skladby Balady g moll. Dokument norské produkce zachycuje znovuobjevení tohoto Griegova díla mezinárodně uznávaným norským pianistou Leifem Ove Andsnesem, skladatel ji totiž nikdy nehrál veřejně.

České křišťály udělila porota třem zahraničním snímkům. V kategorii hudební drama ho získal britský pořad o provedení Wagnerovy opery Tristan a Isolda, kterou loni na festivalu v jihoanglickém Glyndebourne řídil český dirigent Jiří Bělohlávek.

V kategorii dokumentárních pořadů o hudbě a tanci byly oceněny dva snímky, a to dílo Maestro-maker Jorma Panula a jeho finská dirigentská škola a dokument Herbert von Karajan - mistr obrazovky. Žádný pořad však nezískal cenu v kategorii Hudba na obrazovce.

"Více jak polovina příspěvků patřila dokumentům o hudbě a tanci, snímků o hudbě na obrazovce se přihlásilo málo, a proto jsme se po jejich zhlédnutí rozhodli, že cenu letos neudělíme," vysvětlil Moritz. Ředitel festivalu Vítězslav Sýkora dodal, že bude uvažovat o zúžení soutěže pouze na dvě kategorie.

Cenu diváků získal pořad německé produkce Umění bel canta - Edita Gruberová. Zachycuje pěvecké umění světoznámé koloraturní sopranistky slovenského původu. Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových svou cenu udělila pořadu České televize - Daria Klimentová, po světě na špičkách. Českou primabalerínu Anglického národního baletu sledoval štáb na zájezdech, při práci i v soukromí.

Cenu České televize obdržel pořad britské BBC nazvaný Liverpoolské zrození, který podle porotců skvěle propojil velkou tradici liverpoolské populární hudby s jedním z největších příběhů všech dob.

Do soutěže přihlásilo 56 společností z 22 zemí celého světa celkem 100 televizních pořadů. Festival navštívilo podle informací pořadatelů letos 400 registrovaných účastníků, přehlídkou však prošlo podle ředitele Sýkory až 3000 lidí. Ve videotéce měli největší zájem o dokument Gruberové a také o Carmen z londýnské Královské opery Covent Garden. Letošní myšlenka otevřít přehlídku více veřejnosti se tak podle něho splnila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist