milan_knizak_192.jpgV dubnu se ministerstvo kultury obrátili Knížákovi kritici a požadovali, aby ministr Václav Jehlička vypsal na funkci ředitele Národní galerie (NG) konkurz. Ministerstvo žádné personální změny nechystá, ale připravuje účinnější systém hodnocení činnosti svých příspěvkových organizací a jejich ředitelů, řekl agentuře ČTK mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Novému hodnocení vedení příspěvkových organizací bude podrobena i NG. V rámci toho se bude podle mluvčího řešit i otázka způsobu jmenování ředitelů těchto organizací.

 

Čtěte více:

 

Podle několika desítek signatářů petice za změnu v čele NG prestiž galerie pod Knížákovým vedením stále klesá. Instituce podle nich vykazuje "trend k izolaci, sebestřednosti a nedostatečné výkonnosti vůči evropskému vývoji v oboru".

Knížáka do čela NG jmenoval v roce 1999 tehdejší ministr kultury Pavel Dostál. Podle signatářů sice ministerstvo již na konci 90. let deklarovalo, že funkční období ředitele NG má být čtyřleté, přesto Knížák zůstává ve funkci. Ředitelé příspěvkových organizací ministerstva kultury jsou podle mluvčího jmenováni na dobu neurčitou. Například ředitel Národního divadla, které je také příspěvkovou organizací, je ale jmenován na šest let.

Činnost a hospodaření NG se podle Cieslara hodnotí vždy po schvalování účetní závěrky organizace. Ministerstvo porovnává práci NG ve vztahu k její střednědobé koncepci. "Po dobu působení Milana Knížáka ve funkci generálního ředitele nebyly při těchto hodnoceních zjištěny žádné závažné nedostatky," uvedl Cieslar.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist