Německé hlavní město, známé svou otevřeností vůči nejrůznějším uměleckým výstřelkům, se rozhodlo spojit klasiku s "undergroundem". Podzemní prostory, vybudované nepochybně s vysokými náklady, do nichž léta neměl nikdo přístup, jsou alespoň přechodně naplněny smyslem a milovníci opery si tu přijdou na nevšední umělecký zážitek. Tříhodinové představení rozhodně netrpí nedostatkem vynalézavosti.

Christoph Hagel, iniciátor akce, operní režisér a dirigent Berlínských symfoniků, zamíchal do pohádkového děje opery komické odkazy na současnost.

Princ Tamino sice má bílou paruku i halenu s volánky, jak se patří na 18. století, ale iluze se rozplyne, když na nástupišti-jevišti narazí na informační sloup. Cestu k Sarastrovu chrámu (Tempel), odkud chce z rukou domněle zlého démona vysvobodit svou Paminu, mu vysvětlí zcela současný pracovník berlínské dopravní společnosti BVG. Princ se tak vydává směrem na Tempelhof, berlínskou čtvrť s legendárním letištěm, které má být letos po dlouhých sporech uzavřeno.

Princ Tamino, Schröder a Merkelová

Obvyklé jevištní zpracování nemají ani árie Královny noci, která do děje vstupuje z pracovní plošiny. V závěru její vystoupení utne "neplánovaný průjezd" expresního vlaku ICE Moskva-Helgoland, který se však stanicí prožene jen ve videoprojekci na betonové zdi.

Už vůbec nic společného s Mozartem nemají čtyři tanečníci na nástupišti ve zvířecích kostýmech a maskách exkancléřů Helmuta Kohla, Gerharda Schrödera, současné kancléřky Angely Merkelové a bývalého bavorského premiéra Edmunda Stoibera. O přestávce se na lavičce uvelebí kostlivec, paže roztažené ležérně podél opěradla, jednu holenní kost přes druhou.

Představení Kouzelné flétny v metru se konají téměř každý den až do 25. května. Vstupné stojí od 38 do 56 eur (960 až 1400 korun).