
Zatím nejvyšší částku při dražbě za stradivárky zaplatil zájemce v roce 2006, když se v New Yorku cena za housle Hammer vyšplhala na 3,5 milionu dolarů (zhruba 56 milionů korun). Nástroj byl pojmenován na počest švédského sběratele z 19. století Christiana Hammera.
Ital Stradivari, který používal jako značku latinskou podobu svého jména Stradivarius, vyrobil vlastnoručně do své smrti v roce 1737 údajně 1100 houslí, violoncell a viol. Dodnes se prý zachovalo na 650 jeho nástrojů. Odborníci si přitom dodnes lámou hlavu nad tím, v čem spočívalo tajemství cremonského mistra houslaře. Jedni tvrdí, že dřevo na výrobu hudebních nástrojů uchovával zvláštním způsobem, jiní zase, že k jejich výrobě používat zvláštní lak.
Američtí vědci ve své studii přiznali, že ani stavba dřeva nevysvětluje vše. Významným činitelem je podle nich houslařova zručnost. Podstata jeho mistrovství tak zřejmě zůstane navždy zahalena tajemstvím, neboť majitelé stradivárek striktně odmítají fyzikální a chemické analýzy svých houslí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist