Dvacet let hnutí homosexuálů v Česku za rovnoprávnost ukazuje putovní výstava, která začala v Domě národnostních menšin v Praze. Až do 25. ledna zde mohou návštěvníci shlédnout fotografie, obálky gay časopisů, dobové dokumenty i přenos ze sněmovny z projednávání zákona o registrovaném partnerství. Z Prahy se výstava přesune do Českých Budějovic a postupně pak i do dalších měst republiky.
"Aktivistům se podařilo docílit nejen toho, že byla uznána jejich lidská práva, ale získali i respekt a uznání společnosti. Respekt k jejich lidské důstojnosti a svobodě. To je poučení pro každého, jak se společnost mění a jak lze bojovat o možnost být sám sebou," řekla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ), která výstavu zahájila a přestřihla duhovou pásku.
Podle autora expozice Jiřího Hromady, který léta stál v čele Gay Iniciativy, výstava dokumentuje i změnu postoje společnosti. "Bylo by dobré, aby si lidé z majority uvědomili, jak se chovali k minoritě, jak o ní přemýšleli a co všechno se změnilo i v nich osobně," řekl Hromada. Dodal, že v roce 1990 přijímala homosexuály desetina lidí, loni už 70 procent. Ministryně míní, že mnoha lesbickým ženám a gayům může navíc výstava dodat odvahu "být sám sebou a žít svůj život". Podle Hromady totiž průzkum mezi homosexuály ukázal, že mnoho z nich je "zakřiklých a obává se žít v pravdě".
Gay sex původně až od 18 let
První ze 14 panelů na výstavě se zaměřuje na postavení homosexuálů ve světě od antiky po 19. století. Další ukazují situaci v Česku za Rakouska-Uherska, první republiky, nacismu i komunismu. Poslední část se věnuje době po listopadu 1989, kdy v Česku začalo působit organizované hnutí. Mezi nejznámější organizace patří SOHO, Gay Iniciativa či Lambda. V posledních letech aktivně vystupovala Gay a lesbická liga. Sdružení působila na veřejné mínění i na politiky. Usilovala o legislativní změny. Angažovala se v prevenci nemoci AIDS.
Homosexualita byla v Československu trestná do roku 1961. Republika tak trestnost zrušila dřív než mnohé demokratické státy. Přesto podle Hromady začali homosexuálové v cizině aktivně prosazovat svá práva dřív než v Česku, a to od konce 60. let. Čeští a slovenští gayové a lesbické ženy začali o změny usilovat koncem 80. let. Po sametové revoluci se na 15 let sjednotila věková hranice, pod níž je sex trestný. U homosexuálů to bylo původně 18 let. Zakázána je diskriminace kvůli sexuální orientaci. Homosexualita přestala být považována za nemoc. Loni v pololetí začal platit zákon o registrovaném partnerství. Za první rok svazek uzavřelo 346 párů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist