Zájem turistů o návštěvu Ruské federace se snižuje. Ze zemí, jako je USA, Japonsko či Jižní Korea, přijelo za prvních devět měsíců roku 2007 o pětinu méně návštěvníků než za stejné období předcházejícího roku. Podle představitelů turistických firem jsou na vině především vysoké ceny.

Drahé ubytování

Moskva_vv.jpg"Turisty skutečně odrazuje drahota, například ceny letenek a jízdenek na vlak či příliš vysoké požadavky za bydlení v hotelích, kterých je navíc málo," uvedla ředitelka jedné z turistických kanceláří Marina Levčenková. Drahota je podle ní větším problémem než například administrativní překážky spojené s nutností získat ruské vízum. Sergej Džanša, prezident Rusko-čínského klubu, který sdružuje několik cestovních kanceláří z obou zemí, si také postěžoval na předražené hotely. "Obyčejný pokoj v moskevském hotelu Kosmos stojí 250 dolarů (asi 4200 korun) za 24 hodin. Připočtěte ještě cenu letenky, tedy asi 600 až 700 dolarů (asi 10.000 až 12.000 korun), a zjistíte, že Číňané platí za cestu do Ruska mnohem více než Rusové navštěvující Čínu," uvedl Džanša. V Moskvě, ale i v celém Rusku se podle něj kriticky nedostává levných hotelů turistické třídy.

Šálek kávy za 130 Kč

Vzhledem k velikosti země je pochopitelné, že se ceny v jednotlivých regionech velmi liší. Moskva ale patří mezi nejdražší města světa. Ceny v restauracích jsou srovnatelné s cenami v Londýně či New Yorku. Šálek kávy v Moskvě přijde českého turistu na zhruba 130 korun. Ceny potravin jsou rovněž vyšší než v ČR. Ani jízdenky na vlak či letadlo nepatří do levné kategorie. Je nutné počítat s běžnými západními cenami, i když úroveň služeb někdy pokulhává. Zejména cestování na Sibiři může být poměrně drahé, především kvůli velkým vzdálenostem a nízké nabídce a konkurenci ve službách.