Koncem října byla pro veřejnost otevřena jeskyně Výpustek, která leží nedaleko Adamova v Moravském krasu. O prohlídku jeskyně s dlouho utajovaným vojenským krytem je velký zájem. Přestože je po sezoně, za šest týdnů do ní zavítalo již 4000 turistů.

Historie jeskyně

Vypustek_jeskyne.jpgJeskyně Výpustek má bohatou historii a patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu, vytvořena byla ponorovou činností Křtinského potoka. První záznamy o jeskyni pocházejí ze 17. století, kdy ji navštěvovali různí mastičkáři. První popis jeskynních prostor podal mnich Martin Alexander Vigsius. Následovala práce Jana Ferdinanda Hertolda z roku 1669, v níž popisuje otvory do chodeb a propastí, které se dosud nikdo neodvážil prozkoumat. Začátkem 19. století navštívil několikrát Výpustek starohrabě Hugo František ze Salmů a snažil se projít všechny dostupné prostory. Aby nezabloudil a neprocházel některé prostory opakovaně, značil si cestu sypáním plev. Tehdy udal délku asi 7 km a některé části označil za velmi nebezpečné. Do nebezpečných partií údajně  některé přístupové chodby zazdil. Dodnes není přesně známo, zda se podařilo najít všechny prostory Výpustku, které Salm znal.

V 19. století se jeskyni věnovala řada badetelů, byly vykresleny podrobné mapy, prováděly se výzkumy. Ve dvacátých letech 20. století byla jeskyně poznamenána těžbou fosfátových hlín. V tzv. Salmově Výpustku (dnes Babická chodba) byl učiněn v roce 1939 záhadný objev prostor dlouhých přes půl kilometru s obrovským jezerem, po válce se však prostory nepodařilo znovu objevit.

Druhá světová válka poškodila jeskynní prostory nejvíce. Už v roce 1938 jeskyně sloužila jako muniční sklad tehdejší československé armádě, mnoho horniny a skalních přepážek bylo odstřeleno, z přírodních chodeb se staly nevlídné tunelové prostory. V průběhu války byla jeskyně obsazena německou armádou, která zde zřídila továrnu na letecké motory.

Po druhé světové válce se prováděly průzkumy ve znovuotevřené Babické chodbě. Speleologové pronikli do dříve objevených prostor, avšak velké prostory s jezerem již nenašli. Začátkem 60. let převzala celý areál jeskyně znovu armáda a vybudovala zde mohutný podzemní protiatomový kryt.

Protiatomový kryt je ve hloubce 50 metrů

Vypustek_jeskyne_strojovna.jpg"Turisté přicházejí hlavně o víkendech," uvedl novinářům vedoucí správy této jeskyně Robert Dvořáček. "Do jeskyně nyní míří především lidé z okolí, kteří sice po desetiletí věděli o tom, že u Výpustku sídlí armáda, neměli ale ponětí, že je v něm atomový kryt pro její nejvyšší velení," dodal. Atomový kryt se nachází ve hloubce asi 50 metrů pod zemí. Je 200 metrů dlouhý a v případě napadení mohl pojmout až 250 lidí. Součástí prohlídky je i návštěva zázemí krytu a samotné jeskyně. Vojáci v ní vyhloubili chodby tak prostorné, že do nich bez problémů vjedou autobusy nebo nákladní auta. V současné době spadá objekt pod Správu jeskyní Moravského krasu, práce za účelem zpřístupnění jeskyně veřejnosti probíhaly celý rok.