Jak se tam dostat recko_more.jpg

Pokud se rozhodnete vyjet do Řecka autem nebo si zakoupit zájezd s autobusovou dopravou, počítejte s tím, že po cestě budete muset zdolat víc než dva tisíce kilometrů (autobusem trvá cesta z Prahy přes třicet hodin). Vzhledem k této vzdálenosti a času, který je tedy nutné na dopravu obětovat, naprostá většina návštěvníků této slunné země volí leteckou dopravu.


Řecké destinace zahrnuly už do své nabídky i nízkonákladové letecké společnosti, takže například letenka z Prahy do Soluně, vás na začátku června vyjde u Smart Wings na 3000 Kč (bez letištních poplatků). Společnost Sky Europe létá i do Atén, kdy vás letenka z Prahy ve stejném termínu vyjde na 2000 Kč (k cenám je však potřeba započítat ještě zpáteční cestu a přibližně 2000 Kč na letištní poplatky).


Ubytování

Vzhledem k tomu, že valnou část řeckých příjmů tvoří cestovní ruch, můžete si zde vybírat z nekonečného počtu ubytovacích kapacit v rozličných cenových relacích i kvalitě ubytování. Nejlevnější ubytování byste měli mimo turisty vyhledávaná střediska sehnat pod dvacet eur. Samozřejmě tady však není problém ani utratit za jednu noc dvě stě eur.

Velkým hitem poslední doby v řeckém ubytování jsou zrestaurované historické budovy, v nichž ochutnáte atmosféru dob dávno minulých skutečně přímo u zdroje. Jde většinou o nádherně zrekonstruované objekty, které jsou zahrnuty do programu památkové péče a nocování v nich je skutečným zážitkem. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že se tento typ ubytování nachází většinou v turisty velmi vyhledávaných místech, jako jsou například Atény a ceny v nich této skutečnosti odpovídají. Nicméně s trochou štěstí se vám možná podaří najít nocleh v některém z vesnických domů, který má za sebou stejně dlouhou historii.

Síť hotelů je v Řecku hustá a její náležitosti odpovídají standardnímu evropskému značení i úrovni servisu.


Co nakoupit: Pokud patříte mezi ty, kteří si rádi ze svých cest vozí praktické suvenýry, v Řecku budete doslova na vrcholu blaha. Nemusíte se tady totiž spoléhat na háčkované dečky a bizarní sošky. Velmi oblíbeným artiklem jsou například zlaté šperky, protože v Řecku vyjde jednak zlato o něco levněji než u nás a jednak jsou Řekové pověstní šikovností při jeho zpracování. V obchůdcích můžete čas od času narazit na opravdové skvosty.

Další cenově velmi příznivou položkou do seznamu vašich suvenýrů může být kožený výrobek. Opět tady můžete objevit velmi pěkné a kvalitní kožené tašky, boty, batohy a sandále za přijatelnou cenu.


Místní zvyklosti: Na většině míst v Řecku nebudete narážet na žádná omezení týkající se oblečení. Pokud se však vypravíte do některého z klášterů, musíte mít zahalená kolena a ramena (na některých místech i vlasy). Pokud se chystáte na návštěvu skalních klášterů Meteora, nesmíte mít ani dlouhé kalhoty a u vstupu vám zapůjčí dlouhou sukni, kterou si přes ně přetáhnete. Ženy by s touto skutečností měly počítat a vzít si vlastní dlouhou sukni, neboť dvě vrstvy oblečení mohou v třicetistupňovém horku zážitek z výletu poměrně pokazit.

Co se týká ženských cestovatelek, je dobré připravit se na družnou povahu řeckých mužů a neustálou pozornost, kterou budí zvlášť světlovlasé ženy. Na druhou stranu většinou nejde o dotěrnou pozornost, ale spíše galantnost a pokud dáte najevo, že je vám to nepříjemné, bez problémů se stáhnou.

Řekové jsou vynikající hostitelé a velmi zábavní a příjemní společníci. Velmi si však potrpí na rodinu, a není tedy vhodné dělat na toto téma jakékoli vtipy či poznámky (a to i v případě, že jde o vaši vlastní rodinu). Za tabu v rozhovoru jsou také považovány řecko-turecké vztahy.

Pokud se dostanete mimo turistická centra a podaří se vám s někým z místních navázat bližší kontakt, buďte také kdykoli připraveni na pozvání ke spontánnímu tanečnímu či pěveckému vystoupení.


Zdraví: Do Řecka není zapotřebí žádné speciální očkování, ani zde neplatí žádná zdravotní omezení. Dávejte si pozor jen na velmi ostré slunce a přizpůsobte mu svůj pobyt, abyste nemuseli řešit komplikace spojené se spálením, úžehem, nebo úpalem. Stejně tak je zapotřebí přizpůsobit této okolnosti svůj pitný režim.




Základní informace

Mezinárodní volací číslo pro Řecko: +30


Měna: Euro, 1 = 100 centů (Řecko přijalo euro v lednu 2001). Všechny banky mají otevřeno od pondělí do čtvrtka mezi 8.00 a 14.00. V pátek se jejich otevírací doba o půl hodiny zkracuje. S nalezením bankomatu obvykle není problém a navíc paltební kartu bere většina větších restaurací, hotelů a obchodů.


Internetové připojení: S internetovým připojením v Řecku zcela určitě nebudete mít problém. Internetové kavárny najdete prakticky v každém městě a navíc internet nabízejí i některé hotely.


Časový posun: Při přistání si přeřiďte hodinky o jednu hodinu dopředu.


Velvyslanectví ČR: 6 Georgiu Séféris, Palato Psychico, 15452 Atény, tel.: 2106713755, 6719701, 6725332, Athens@embassy.mzv.cz.



Praktické rady

Důležitá telefonní čísla: Policie - 100, záchranná služba (všeobecná) - 112, první pomoc - 166, hasiči - 199, silniční služba ELPA - 104, pobřežní hlídka - 108


Pracovní doba úřadů a obchodů: Obchody mají většinou otevřeno v pondělí, středu a sobotu od 9.00 do 14.30. V úterý, čtvrtek a pátek potom od 9.00 do 13.30 a od 17.00 do 20.00. Tato otevírací doba se však týká většinou jen menších obchůdků. Velká nákupní střediska a supermarkety obvykle dodržují klasické otevírací doby, na jaké jsme zvyklí. Za obecně zavírací den pro úřady i památky se považuje pondělí.


Spropitné: Hotelovým nosičům, pokojským, poslíčkům a podobně se obvykle dává spropitné ve výši do jednoho eura. Místní průvodci většinou dostávají kolem dvou eur na den. V restauracích počítejte s klasickým přibližně desetiprocentním spropitným.


Elektrické napětí: V Řecku je elektrický proud o napětí 220 V, naprostá většina zásuvek je totožná s našimi.