Jak se tam dostat bulharsko_mlyn.jpg

Letecky. Bulharsko má tři mezinárodní letiště: v Burgasu, Varně a metropoli Sofii a do země přímo létají ČSA a Bulgaria Air. Lze ale využít i nabídky dalších společností, třeba Alitalie, Austrian Air či Lufthansy. Ceny letenek se pohybují v rozmezí 5500 až 8000 Kč bez letištních poplatků. V sezoně rovněž můžete využít charterové lety cestovních kanceláří.


Autem. Autem lze cestu zvládnout za méně než den. Trasa z Česka do Bulharska totiž měří mezi 1200 a 1600 kilometry. Motoristé nesmějí zapomenout na zelenou kartu, mezinárodní poznávací značku (CZ) a technický průkaz. Výhodou je mezinárodní řidičský průkaz. Policejní kontroly jsou v zemi poměrně časté, takže nezapomeňte na potřebnou výbavu (včetně hasicího přístroje). Nejrychlejší je trasa Bratislava - Budapešť - Szeged - Nagylac/Nadlac - Arad - Bukurešť - Giurgiu/Ruse. Řidiči musí počítat s dálničními a tranzitními poplatky ve výši kolem 2500 Kč. Bulhaři jsou benevolentnější k alkoholu za volantem. Povolená hranice je 0,5 promile. Za její překročení však hrozí pokuty až 400 leva.


Autobusem. Do země pravidelně míří linky z Prahy a Brna. Cesta, která obvykle trvá zhruba třicet hodin, vás přijde na 2000 až 2500 korun podle toho, kam máte namířeno.


Vlakem. Do Bulharska se lze poměrně snadno dostat i vlakem. Nejrychlejší cesta do Sofie trvá 24 h (Burgas 33 h) a cena zpáteční jízdenky se pohybuje mezi sedmi a osmi a půl tisíce koruny podle toho, zda jedete do vnitrozemí či na černomořské pobřeží. Během turistické sezony odjíždí spoje z pražského hlavního nádraží každý den.

Ubytování

Bulharsko vstoupilo 1. ledna 2007 do Evropské unie. Občané České republiky mohou v zemi pobývat 90 dnů bez jakýchkoliv omezení. Chtějí-li však zůstat déle, musí se po uplynutí této doby přihlásit na některém z místních úřadů k přechodnému pobytu. Členství Bulharska v EU s sebou přineslo i další pozitivní změnu - do země lze cestovat na občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Trochu odlišná je situace u dětí. Ty musejí mít vlastní pas nebo být zapsány v pasech rodičů.

Povinností rovněž zůstává skutečnost, že se po příjezdu musíte do 48 hodin přihlásit k pobytu. Bydlíte-li v hotelu či jiném ubytovacím zařízení, učiní to za vás ve většině případů ubytovatel. Navštívíte-li zemi na vlastní pěst, musíte už na hranicích vyplnit tzv. statistickou kartu. Tu si následně v místě pobytu necháte potvrdit u poskytovatele noclehu nebo na policejní stanici. Pozor, pokuty za nedodržení tohoto předpisu se mohou vyšplhat až na tisíc eur.

Ubytování bývalo dříve v zemi poměrně problematické. I to se však v poslední době změnilo. Výjimkou jsou snad jen kempy, které nedoporučuje ani české ministerstvo zahraničí. Poměrně oblíbené jsou naopak priváty či soukromé penziony. Ubytování je zde poměrně levné - nocleh lze pořídit už za zhruba 20 leva (300 korun). Nízké ceně ale velmi často odpovídá i kvalita služeb.

Běžným jevem bývají v hotelech dvojí ceny - pro domácí (uváděny v leva) a pro cizince (v eurech či amerických dolarech). Ty ve valutách bývají často dvojnásobné. Nabídka hotelů je různorodá - od jednohvězdičkových po pětihvězdičkové, kde se za nocleh platí kolem 200 dolarů. I v lepších ubytovacích zařízeních je potřeba dávat si pozor na cennější věci. Řádí zde totiž zloději.

Pokud vyrážíte na cesty po vlastní ose, je dobré si předem rezervovat ubytování. Nápomocný může být například internetový rezervační systém http://www.hotelsbulgaria.com/. S ubytováním vám rádi pomohou i taxikáři - ti mají od hoteliérů a majitelů penzionů provizi.



Základní informace

Mezinárodní volací číslo: +359


Měna: bulharské leva

1 leva = 100 stotinek. 1 BGN = 14,45 Kč. Nejlepší je vyměnit si eura či dolary. Ty lze směnit v bankách, směnárnách, hotelech či cestovkách.


Platební karty: Používání platebních karet není tak běžné jako v ČR. Nejrozšířenější karty (MasterCard, Visa, American Express či Diners Club) většinou přijímají velké hotely, restaurace či značkové obchody. Ve větších městech a přímořských letoviscích jsou k dispozici bankomaty.


Internetové připojení: Připojení k internetu je poměrně rozšířené, především ve větších městech a letoviscích. Hodina přijde na zhruba 1 leva.


Velvyslanectví ČR: Blvd. Janko Sakazov 9, Sofia 1504

Tel.: 2946 1111, fax: 2946 1800,

e-mail.: sofia@embassy.mzv.cz www.mzv.cz/sofia


České centrum v Bulharsku:

ul. G. S. Rakovski 100, Sofia 1000

Tel.: 2981 3910, 2981 3826, fax: 2981 3911

e-mail: ccsofia@czech.cz www.czechcentres.cz/sofia



Praktické rady

Důležitá telefonní čísla: záchranná služba - 150, policie - 166, dopravní policie - 165, hasiči - 160, silniční pomoc - 146, horská záchranná služba - 9555 6655


Poštovní služby: Pošty najdete ve všech městech. Poštovní známka na pohled do zahraničí stojí 0,60 leva, poslání dopisu přijde na 1,2 leva. Pošty běžně otevírají mezi osmou a devátou hodinou ráno a zavírají mezi 17 a 18 h.


Pracovní doba obchodů a úřadů: Většina obchodníků má otevřeno od pondělí do pátku mezi 10 a 19 h, v sobotu obchody obvykle zavírají hodinu po poledni. Úředníky zastihnete v pracovní dny od 9 do 17.30 h. Banky naopak zavírají už ve tři odpoledne. Nutno brát v úvahu i státní svátky a dny pracovního klidu: 1. 1., 3. 3., 1. 5., 6. 5., 24. 5., 6. 9., 22. 9., 1. 11., 25. - 26. 12.


Čas: Bulharsko se nachází v časovém pásmu GMT +2. Po příjezdu si musíte posunout hodinky o hodinu dopředu.


Elektrické spotřebiče: V zemi se používá elektrické napětí 220 V a není potřeba žádný adaptér.


Voda z veřejného vodovodního řádu je pitná. Má však jiné bakteriální složení, takže se doporučuje, aby se před použitím převařila. Vyhnete se tak případným střevním potížím. Nejjistější však zůstává konzumace balené vody.


V restauracích bývá pravidlem, že k cenám je připočítávána přirážka 10 procent za spropitné. Pokud tomu tak není, dává se číšníkovi spropitné mezi deseti a dvaceti procenty z celkové ceny. Peníze se nechávají na stole, protože v zemi není zvykem dávat je obsluze do ruky.