Jak se tam dostat
Autobusem. Cesta do severní Itálie trvá cca 12 hodin a zpáteční jízdenky se prodávají za 1600 - 2000 Kč. Cesta na Palmovou riviéru trvá o cca 4 hodiny déle a zpáteční jízdenku lze pořídit za zhruba 2300 Kč. V případě Kalábrie nebo Apulie trvá cesta asi 24 hodin a za lístek dáte přibližně 3700 Kč. Do Itálie jezdí rovněž mnoho cestovních kanceláří vlastními autobusy. Seznam většiny autobusových linek naleznete na www.italieonline.cz.
Letadlem. Přímé lety z Prahy do Itálie provozuje několik leteckých společností (Alitalia, ČSA), některé další létají s mezipřistáním. Pravidelné denní letecké spojení mezi Prahou a italskými městy za velmi příznivé ceny, v nichž jsou zahrnuty i letištní poplatky, uskutečňují nízkonákladové aerolinie Air Italy (od června), Alpi Eagles, Meridiana, Easy Jet nebo Sky Europe. Do Itálie se lze v turistické sezoně dostat i cenově výhodnými charterovými lety.
Vlakem. Cesta vlakem do Itálie je dražší než autobusová doprava. Itálie má pravidelné železniční spojení a z České republiky vede optimální trasa přes Vídeň a odtud přes Brenner (Brenneropas) nebo Tarvisio do Itálie. Cesta z Prahy do Říma trvá 22 až 25 hodin.
Automobilem. K cestě do Itálie potřebujete platný řidičský průkaz a jeho ověřený překlad nebo mezinárodní řidičský průkaz a zelenou kartu. Pokud nejedete vlastním vozem, tak rovněž notářsky ověřené povolení k užívání vozu od jeho majitele. Itálie disponuje kvalitní sítí silnic a dálnic. Některé dálnice jsou zdarma, na většině je nutné zaplatit poměrně vysoký poplatek, cca 0,05 eura/km.
Maximální rychlost na dálnicích je 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 110 km/h, na silnicích druhé třídy 90 km/h a v obci 50 km/h.
Ubytování
Itálie nabízí nepřeberné množství nejrůznějšího druhu ubytování, od kempů, mládežnických ubytoven až po luxusní pětihvězdičkové hotely. Jen hotelů zde najdete více než 40 tisíc. Vedle nich můžete vybírat z ubytování v soukromí nebo typu bed & breakfast. Jejich seznamy uvádí většina webových stránek italských měst. Zde upozorňujeme na některé odlišnosti oproti českému prostředí.
Penziony. Termín penzion, tak jak jej známe u nás, se v Itálii nepoužívá. Zařízení se označují jako jedno-, dvou- a tříhvězdičkové hotely.
Ubytování u církve. Seznam konventů, klášterů a dalších církevních institucí získáte v místních turistických centrech.
Denní hotely. Takzvané Alberghi Diurni nabízejí koupelnu, sprchy, holiče, kadeřníka, prádelnu, úschovnu zavazadel a pokoje na krátkou dobu. V mnohých z nich najdete i turistickou kancelář a směnárnu. Zůstat zde přes noc nemůžete. Většinou stojí v centrech měst v blízkosti železničních nádraží a otevřeno mají obvykle od šesti odpoledne do půlnoci.
Základní informace
Mezinárodní volací číslo pro Itálii: +39
Měna: euro, 1 euro = 28,2 Kč
Peníze lze měnit v hotelích, ve směnárnách - na letištích otevřených pozdě do večera, směnárenských automatech nebo v bance (obvykle 2% poplatek za výměnu). Banky jsou otevřeny ve všední dny zpravidla od 8 do 13.30 hod. a od 14.45 do 15.45 hodin. Bankomaty jsou téměř na každém rohu. Kartou lze platit i poplatky za použití dálnice.
Velvyslanectví ČR v Římě
Via dei Gracchi 322, 00 192, tel.: +39 06 3609571, e-mail: rome@embassy.mzv.cz
Turistické informace:
Před cestou vám je poskytne zastoupení italské centrály cestovního ruchu (ENIT), nejbližší je v Mnichově a ve Vídni.
Staatliches Italienisches Fremdenverkehrsamt
Lenbachplatz 2
Tel.: +49 89 531317 / 533163
e-mail: enit-muenchen@t-online.de
Praktické rady
Důležitá telefonní čísla: karabiníci - 112, policie - 113, hasiči - 115, pomoc motoristům - autoklub 116, první pomoc - 118, informace - 12 (176 v angličtině)
Doklady: Vyžaduje se platný cestovní doklad (cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou). Není zapotřebí předkládat doklady o účelu pobytu, zpáteční jízdenky nebo finanční prostředky. Očkovací průkaz je nutný pro domácí zvířata, stáří vakcinace v rozmezí 12 - 20 dnů.
Turistické informační kanceláře najdete ve všech turistických střediscích. Dostanete tam základní informace o nejdůležitějších památkách a zajímavých akcích v místě a nejbližším okolí, možnostech ubytování, dopravních spojích atd. K dispozici většinou bývají plánky míst a cizojazyčné brožurky.
Otevírací doba: většiny obchodů je od pondělí do soboty od 9 do 13 (14) hodin, odpoledne od 16 do 20 h. Hodně obchodů má zavřeno v pondělí a ještě půl dne v týdnu. Nákupní centra ve městech mívají otevřeno od 8.30 do 19.30 h. V neděli je většina obchodů zavřena.
Pošty mají otevřeno ve všední dny od 8.30 do 14.30 hodin, větší poštovní úřady ve všední dny od 8.30 do 19.30 hodin. Pošty na letištích a telegrafní služby na hlavních poštách jsou v provozu 24 hodin denně.
Státní národní muzea jsou obvykle zavřená v neděli odpoledne a v pondělí. Větší muzea mají otevřeno od 9 do 19 hodin. Kostely jsou otevřené denně od 8 (9) do 12 a od 15 (16) do 18 (20) hod., kromě bohoslužeb. V neděli odpoledne je jich mnoho zavřených.
Čas: Na pevnině i na ostrovech platí středoevropský letní čas.
Svátky v sezoně: 2. červen - Den republiky; 15. srpen - Nanebevzetí Panny Marie. V některých městech mají vlastní svátky, během nichž je zavřeno: Řím (29. června - sv. Petra a Pavla), Florencie a Janov (24. června - sv. Jana Křtitele).
Lékařská péče: Od 1. června 2004 je nárok na lékařské ošetření v členských zemích EU, tedy i v Itálii. K tomu je zapotřebí si vyzvednout ve své zdravotní pojišťovně formulář E-111, sloužící k uplatnění nároku ze zdravotního pojištění. Musíte však počítat se spoluúčastí při hrazení ceny léku, častokrát až do výše 100 procent. Placená je i návštěva u lékaře. Spoluúčast se dá vyřešit komerčním připojištěním.
Bezpečnost: I když je Itálie relativně bezpečnou zemí a násilnosti vůči turistům jsou vzácné, v turistických centrech na pobřeží a ve velkých městech existuje značné riziko krádeží. Dávejte si pozor na peníze, fotoaparáty a další cennosti na trzích a jiných přelidněných místech. Pokojový trezor (nebo bezpečnostní schránku na recepci) si lze obvykle pronajmout za poplatek přibližně 10 eur za týden, pokud není v ceně pokoje. V případě ztráty, odcizení nebo znehodnocení pasu je třeba získat náhradní cestovní doklad na českém zastupitelském úřadu. Pro případ ztráty mobilního telefonu si poznamenejte důležitá osobní telefonní čísla.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist