Jak se tam dostat spanelsko_pobrezi_113.jpg

Automobilem. K cestě do Španělska potřebujete zelenou kartu. Řidič, který nosí brýle, je povinen mít s sebou náhradní. Španělsko je vybaveno rozsáhlou silniční sítí v délce přibližně 664 610 km, z nichž 10 443 km připadá na dálnice placené (autopistas con peaje), bezplatné dálniční úseky a silnice dálničního typu (autovías). Jsou označeny písmenem A, někdy i E. Silnice značené písmenem N (carreteras nacionales) jsou hlavní, ale vedou obcemi, což jízdu značně zpomaluje. Vedlejší silnice bývají značeny písmenem C.

Maximální povolená rychlost na dálnicích je 120 km/hod., na hlavních silnicích (N) 100 km/hod., na ostatních silnicích 90 km/hod., v obcích 50 km/hod.


Autobusem. Z Prahy do Španělska jezdí třikrát týdně autobusy Eurolines (www.eurolines.cz). V letní sezoně nabízejí jízdenky do Španělska (bez dalších služeb) také některé cestovní kanceláře.


Letadlem. Přímé lety do Madridu a Barcelony provozují 7x týdně ČSA. Na lince Praha-Madrid létá i španělská společnost Air Europa. Některé další společnosti létají do těchto destinací s mezipřistáním. Pravidelné denní letecké spojení mezi Prahou a Barcelonou za velmi příznivé ceny, v nichž jsou zahrnuty i letištní poplatky, zahájila nová španělská nízkonákladová společnost Clickair (www.clickair.com). Do Španělska se v turistické sezoně dostanete i cenově výhodnými charterovými lety.


Vlakem. Přímé železniční spojení z České republiky do Španělska neexistuje. Je možné jet přes Švýcarsko nebo přes Německo a Francii. Z Paříže jezdí do Madridu hned několik pravidelných spojů.


Ubytování

Španělsko jako turistická velmoc nabízí nepřeberné množství nejrůznějších druhů ubytování, od kempů, mládežnických ubytoven až po luxusní pětihvězdičkové hotely. Informace o ubytování, včetně možnosti rezervací, najdete mimo jiné i na webu španělské centrály cestovního ruchu Turespaňa (www.spain.info).

Hotely, penziony, hostely

Nejlevnější bývají penziony v cenách už od 18 eur za dvoulůžkový pokoj, které najdete většinou v centrech měst. Není vždy pravidlem, že hostel je cenově přijatelnější než hotel, záleží na kvalitě, nabízených službách i umístění.

Apartmány a bungalovy

V turistických střediscích a zvláště na pobřeží je možné se ubytovat v apartmánech a bungalovech. Výše ceny se mění podle sezony, jejich pronájem je možný minimálně na sedm dnů, mimosezonní pobyty mohou být i kratší.

Mládežnické ubytovny

Španělská organizace Injuve spravuje 191 mládežnických ubytoven, jež jsou jednoduše zařízené, pokoje převážně vícelůžkové. Orientační cena je kolem 10 eur, snídaně a povlečení nebývají v základní ceně zahrnuty. Více informací najdete na www.reaj.com.

Kempy

Ve Španělsku je kolem 1400 kempů nejrůznějších kategorií. Stanování mimo vyhrazené prostory a ve volné přírodě je v mnoha místech zakázáno. Informace o možnostech volného stanování dostanete v místních informačních turistických kancelářích. Informace o kempech najdete např. na www.canalcamping.com, www.campings.net, www.infocamping.com.

Ubytování na venkově

V posledních letech se na španělském venkově rozšiřuje ubytování na statcích a venkovských usedlostech (casas rurales).


Základní informace

Mezinárodní volací číslo pro Španělsko: +34


Měna: euro: 1 euro = 28,2 Kč

Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9 do 14 hod., v sobotu je v létě zavřeno. Bankomaty bývají umístěny u vchodu do bank i na dalších frekventovaných místech.

Platební karty: většina hotelů, restaurací, obchodů i čerpacích stanic přijímá mezinárodní platební karty.


Velvyslanectví ČR v Madridu:

Avenida Pío XII, 22-24, 28016, tel.: +34 91 353 18 80, e-mail: madrid@embassy.mzv.cz, www.mzv.cz/madrid


Turistické informace vám poskytne zastoupení Španělského turistického úřadu ve Vídni:

Spanisches fremdenverkehrsamt, Walfischgasse 8/Mzz, 1010 Wien, tel.: +431/5129580, e-mail: viena@tourspain.es, www.spain.info


Praktické rady

Důležitá telefonní čísla: policie: 091 (přepadení a krádeže). Potřebujete-li pro vaši pojišťovnu policejní protokol o krádeži, případně ztrátě dokladů, ušetříte hodně času, zavoláte-li na telefonní číslo 902 102 112. Příslušný pracovník s vámi protokol sepíše po telefonu, sdělí vám číslo protokolu a odešle ho mailem na nejbližší policejní stanici v místě, kde se právě nacházíte, a vy si ho tam vyzvednete.

Městská policie: 092 (dopravní nehody a odtah vozidel). Dopravní policie - mimo obce: 062. Hasiči: 080, záchranná služba: 061


Doklady

Vyžaduje se platný cestovní doklad (cestovní pas ČR nebo občanský průkaz ČR typu identifikační karty vydané po roce 1993) a mezinárodní řidičský průkaz. Není zapotřebí předkládat doklady o účelu pobytu, zpáteční jízdenky nebo finanční prostředky.


Informace pro turisty

Turistické informační kanceláře (Oficina de Turismo, Tourist Info nebo jen Información) najdete ve všech turistických střediscích. Dostanete tam základní informace o nejdůležitějších památkách a zajímavých akcích v místě a nejbližším okolí, možnostech ubytování, dopravních spojích atd. K dispozici většinou bývají plánky míst a cizojazyčné brožurky.


Nakupování. Běžná prodejní doba v obchodech je od pondělí do soboty 9 - 13.30 a 16.30 - 20 hod. Velká obchodní centra a obchodní domy polední přestávku nemívají a bývají otevřeny do 21 h, někde až do 22 h, často i v neděli, stejně jako obchody v turistických centrech na pobřeží.


Čas. Na pevnině a na Baleárech platí středoevropský čas, na Kanárských ostrovech je o hodinu méně. I zde je zaveden letní čas. Španělé jako jižní národ mají odlišné rozvržení času než Středoevropané. Mezi 14 a 16.30 h bývají zavřeny obchody i muzea. Divadelní představení a koncerty začínají většinou kolem 22 hodin. Noční bary a diskotéky se zaplňují až kolem jedné hodiny, nejlepší atmosféra bývá mezi třetí a pátou hodinou ranní.


Lékařská péče. Od 1. června 2004 je nárok na lékařské ošetření v členských zemích EU, tedy i ve Španělsku. K tomu je zapotřebí si vyzvednout ve své zdravotní pojišťovně formulář E-111, sloužící k uplatnění nároku ze zdravotního pojištění. Musíte však počítat se spoluúčastí ve výši 40 % při hrazení ceny léku. Spoluúčast se dá vyřešit komerčním připojištěním.



Pitná voda. Kvalita pitné vody z vodovodní sítě může být v různých částech Španělska odlišná. Je sice údajně zdravotně nezávadná, jistější je však zakoupit si vodu k pití v obchodě.


Bezpečnost. I když je Španělsko relativně bezpečnou zemí, v turistických centrech na pobřeží a ve velkých městech existuje značné riziko krádeží. Dávejte si pozor na peníze, fotoaparáty a další cennosti na trzích a jiných přelidněných místech.

Doklady a cennosti jsou bezpečnější v hotelovém sejfu, místo pasu můžete nosit jeho kopii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist