Jak se tam dostat egypt_potapeni_rybky.jpg

Nejobvyklejší, nejrychlejší a zároveň nejlevnější dopravu do Egypta představuje letadlo. Nejčastěji se létá na letiště do Káhiry, nebo Hurghady. Pokud si koupíte samostatnou letenku, poletíte nejspíš do Káhiry, protože v Hurghadě přistávají především zájezdová letadla cestovních kanceláří. Standardní letenka například od ČSA vás vyjde od 7000 do 8000 Kč bez poplatků (ty činí přes 2000 Kč). V sezoně se vám však někdy může vyplatit koupit si celý zájezd (ten se dá pořídit už od 6000 Kč) a využít z něj jen letenku.

Ke vstupu do země potřebujete ještě víza, které vám na velvyslanectví (Pelléova 14, Praha 6) vyřídí do týdne a zaplatíte za ně 700 Kč. Vízum si lze obstarat i na letišti v Káhiře.


Ubytování

Egypt příliš nepřeje stanařům a nocležníkům pod širým nebem, jinak tady najdete širokou škálu ubytování všech kvalit, cen i vybavení. Nejlevnější pokoje se dají pořídit v přepočtu už za několik desítek korun, počítejte však s tím, že tento typ pokojů nejenže nemá vlastní sociální zařízení, klimatizaci ani větrák, ale ani hygiena tady není na zvlášť dobré úrovni. V úplně nejlevnějších pokojích se můžete setkat dokonce i se štěnicemi.

Střední standard představují bez problémů dostupné pokoje, které jsou jednoduše zařízené, ale mají vlastní sociální zařízení a stropní větrák, který je v egyptských vedrech skutečně k nedocenění. Za tento typ pokojů zaplatíte přibližně 300 Kč.

Pokud do své dovolené hodláte investovat více peněz, samozřejmě si můžete dopřát čtyřhvězdičkový hotel, na jaký jste zvyklí z nejpřepychovějších evropských letovisek. V takovém případě je nutné počítat v přepočtu i s několika tisíci za noc.


Zdraví

Ačkoli do Egypta není povinné žádné očkování, zvlášť pokud se budete pohybovat mimo turistická střediska, doporučuje se očkování proti oběma typům žloutenky, tyfu a meningokokovi. Vzhledem k možnému nakažení bilharzií se vyvarujte koupání ve sladkovodních nádržích, jezerech a Nilu. Bilharzie žije pouze ve sladké vodě a neexistuje proti ní žádná spolehlivá ochrana.


Místní zvyklosti

Egypt je převážně muslimská země a návštěvníci by proto měli respektovat obyčeje a omezení, které z této skutečnosti vyplývají. Ženy, ale i muži by mimo pláže měli mít zakrytá ramena i kolena. Pokud se navíc vypravíte do mešity i některých památek (a jste žena), musíte mít zakryté vlasy a neměla byste mít na sobě kalhoty, ale dlouhou sukni. K pohybu žen po Egyptě se váže i možná obtěžující pozornost od mužů na ulici. Ženským cestovatelkám se velmi doporučuje pohybovat se po ulici ve slunečních brýlích, které zamezí očnímu kontaktu, jenž je často vykládán jako přístupnost k flirtu. Stejně tak je osvědčeným trikem falešný snubní prstýnek, vdaná či zadaná žena je za každých okolností respektována.

Součástí místního folkloru je nutné smlouvání. Žádná cena, která zazní jako první, není konečná. Očekává se, že turisté i místní budou smlouvat, a pokud se budete snažit, je možné snížit původní cenu i na polovinu.

Za velmi nevhodné je považováno pití alkoholu, protože muslimové jej mají zapovězený. Zvlášť v období Ramadánu jsou místní velmi citliví na veřejné objímání či líbání párů. Za slušnou se považuje určitá odtažitost mezi partnery, kterou byste měli respektovat kdykoli se ocitnete mimo turistické oblasti.




Základní informace

Mezinárodní volací číslo pro Egypt: +20


Měna: egyptská libra, 1 egyptská libra = 100 piastrů, 1 egyptská libra = 3,66 Kč. Bankomaty najdete jen ve větších městech a velmi často jsou mimo provoz. Egypt má ale poměrně hustou síť směnáren, kde vám ochotně vymění eura, dolary a další cizí měny.


Internetové připojení: ve větších městech najdete internetové kavárny, z nichž se lze spojit se zbytkem světa (od 10 do 20 egyptských liber). V oázách s připojením raději nepočítejte.


Časový posun: při přistání v Káhiře si přeřiďte hodinky o jednu hodinu dopředu.


Velvyslanectví ČR: 4 Dokki street, Giza, 125 11, Káhira (tel.: 0020 2 748 55 31 fax: 0020 2 748 58 92) cairo@embassy.mzv.cz www.mzv.cz/cairo



Praktické rady

Důležitá telefonní čísla: policie - 122, záchranná služba - 123, hasiči - 125, informační číslo pro turisty - 144


Pracovní doba úřadů a obchodů: banky jsou zavřené v pátek a sobotu, v ostatní dny jsou otevřeny obvykle od 8.30 do 14.00. Stejná otevírací doba platí i pro poštovní úřady a v postatě pro všechny úřady obecně. Téměř všechny obchody jsou otevřeny celoročně od 9.00 do 13.00 a odpoledne pak od 16.00 do 20.00. V turisticky frekventovaných místech se otevírací doby blíží k evropskému standardu. Muzea jsou otevřena celoročně a každodenně od 9.00 do 16.00. Pokud sem však zavítáte v období pohyblivého svátku Ramadán, počítejte s tím, že otevírací doba podniků se zkracuje v podstatě libovolně podle uvážení majitele.


Spropitné: liší se podle toho, jestli jde o hotely a restaurace evropského typu, nebo místní podniky. V prvním případě platí klasických 10 % z útraty, v druhém případě na vás neustále někdo bude vymáhat "bakšiš". Jeho výše závisí na tom, jestli jste smlouvali, jak jste byli se službami spokojeni apod. Zvlášť v turistických střediscích se budou domorodci snažit vymámit bakšiš i za to, že vám ukáží, kterým směrem je nádraží. V takových okamžicích vám přijdou velmi vhod propisovací tužky a zapalovače.


Voda: ohledně pitné vody buďte v Egyptě velmi opatrní. Kontrolujte uzávěry lahví kupované vody, protože někteří prodejci znovu plní použité láhve. Dávejte si pozor na led v chlazených nápojích, protože k infekci stačí jen minimální množství infikované vody. Pijte zásadně jen vodu z uzavřených lahví se zatavenými uzávěry.


Elektrické napětí: v Egyptě je elektrický proud o napětí 220 V, pro zástrčky je však nutné použít adaptér. Ten ovšem v Egyptě dostanete prakticky kdekoli.