Podle týdeníku 1 na jihu zrušily některé českobudějovické školy promítání filmů Jiřího Menzela a Miloše Formana kvůli údajně nevhodnému obsahu. Týdeník uvedl, že snímky Obsluhoval jsem anglického krále a Goyovy přízraky podle Biskupského gymnázia a Střední školy cestovního ruchu obsahují příliš nahoty a sporné historické výjevy. Školy prý filmy zakázaly přesto, že jsou přístupné od 12 a 15 let.

Serveru iHNed se podařilo získat vyjádření ředitele Biskupského gymnázia Zdeňka Dvořáka, který považuje tvrzení týdeníku za nesmysl. "Studenti měli možnost shlédnout místo výuky promítání filmu Obsluhoval jsem anglického krále, na snímek Goyovy přízraky ale už škola společně nešla," říká ředitel a vysvětluje, jak k celému nedorozumění došlo. "Další návštěvu kina místo školy navrhli studenti a jedna z učitelek jim shlédnutí filmu předběžně přislíbila a přišla s nápadem za mnou, jako za ředitelem školy. Já jsem jim opravdu řekl, že nikam nepůjdou a vysvětlil jsem studentům, že jsme byli na Menzelovi, v divadle, na koncertě a že si prostě nemůžeme dovolit další odpadnutí výuky. Řekl jsem jim doslova: Jděte si, ale po vyučování," dodal ředitel.

Zřizovatelem Biskupského gymnázia je českobudějovické biskupství, týdeník 1 na jihu uvedl, že podle studentů neprošla akce jen proto, že snímek nebyl doporučen biskupem Jiřím Paďourem. To je ale podle Zdeňka Dvořáka také nesmysl. Ředitel školy pro iHNed popřel, že by biskup jakkoliv zasahoval do výběru filmů školou. "S tím jsem se nikdy nesetkal," prohlásil Dvořák. "V současné době je biskup někde mimo město a o celé záležitosti se zřejmě dozví v pondělí po svém příjezdu, v každém případě jsem s ním o tom vůbec nemluvil. Na různá představení, kina, divadla apod. chodíme tak pětkrát za rok a snažíme se využívat dny, kdy to nejméně bolí, kdy kvůli představení neodpadne angličtina nebo matematika. Někdy zase potřebujeme mít z různých důvodů prázdné třídy. Například kolem přijímacích zkoušek, kdy přijde do školy asi 300 studentů, se náhradní program hodí."

Reakci biskupa se nepodařilo získat právě pro jeho nepřítomnost a jeho sekretář Pavel Ambrož se nechtěl vyjadřovat už proto, že byla v tisku jeho předchozí reakce hrubě zkreslená. Třiašedesátiletý biskup Jiří Paďour měl před svým působením v církvi k filmům poměrně blízko. Po studiu na gymnáziu mu sice předchozí režim neumožnil studovat na českých vysokých školách, ale v letech 1962-64 navštěvoval DAMU, obor herectví. Dokonce byl ve stejném ročníku s Václavem Havlem, který studoval v té době dramaturgii. Poté působil několik let v angažmá v divadle Na zábradlí.

Promítání Menzelova Anglického krále v českobudějovickém multikině se podle týdeníku 1 na jihu prý rozhodla nepřiobjednat také další škola - Střední škola a Vyšší odborná škola cestovního ruchu. "Film prý obsahuje choulostivé erotické scény a tudíž je pro mládež nevhodný. S tím nemůžu souhlasit, nahota v pojetí Hrabala a Menzela působí spíš cudně než nemravně, na rozdíl od jiných středoškolákům přístupných filmů," řekla týdeníku manažerka multikina Svatava Kopečková. Redakci iHNed se vyjádření ředitele této školy zatím nepodařilo získat.