V osobě Bohumila Hrabala vstoupil do české literatury druhé poloviny 20. století autor s nevšedním pozorovacím talentem a především originální a poetický vypravěč. Jeho hrdinové, které nazýval pábitelé, se občas chovají zdánlivě nerozumně a pošetile a hodně si vymýšlejí, ale přitom dokážou najít krásu tam, kde by ji nikdo na první pohled nehledal.
Hrabal o nich říkal: "Tam, kde jsem zklamal já jako člověk, tam zklamou i mí hrdinové. A na co já jsem pyšný, a to jsou obyčejné lidské maličkosti, na to jsou pyšní i mí hrdinové." Od tragické smrti Bohumila Hrabala uplyne letos deset let. Spisovatel zemřel 3. února 1997, v nedožitých 83 letech, po pádu z okna v pátém patře ortopedické kliniky nemocnice na Bulovce. Jeho smrt při krmení holubů byla krutě symbolická a zároveň obestřená neodbytnými otázkami. Šlo o náhodu, či si nemocný spisovatel zvolil smrt sám? Policie případ označila za nešťastnou náhodu.

Bohumil Hrabal se narodil 28. března 1914 v Brně. Nemanželského syna Marie Kilianové později adoptoval jeho otčím, nymburský sládek. Malý Bohumil rád četl a oblíbil si příběhy, které vyprávěli dospělí v pivovaru. Po maturitě studoval práva na Univerzitě Karlově v Praze, ale kvůli uzavření vysokých škol v období okupace studia dokončil až v roce 1946. Během války pracoval mimo jiné jako železniční dělník a výpravčí v Kostomlatech, což se (stejně jako všechny jeho profese) odrazilo i v jeho literární tvorbě.

Po válce vystřídal řadu zaměstnání, od roku 1959 byl kulisákem v Divadle S. K. Neumanna. A kromě toho také psal - nejprve jen pro sebe a pár přátel. V roce 1963 mu vyšla první kniha - povídkový soubor Perlička na dně, která hned získala Cenu nakladatelství Československý spisovatel za nejlepší dílo roku. Následovaly další - například Pábitelé, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Ostře sledované vlaky či Postřižiny. To už byl spisovatelem na volné noze. Kvůli omezenému publikačnímu prostoru ale vycházela řada jeho knih v zahraničí nebo v samizdatech.

Hrabalovy knihy přitahovaly a stále přitahují dramatiky a filmové tvůrce. Populárními se staly snímky Skřivánci na niti, Postřižiny a Slavnosti sněženek. Film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, natočený podle Hrabalovy předlohy, získal dokonce v roce 1968 Oscara. Jiří Menzel natočil také nedávno i jeden z nejslavnějších Hrabalových románů - Obsluhoval jsem anglického krále.

V době politické normalizace byl Hrabal vyloučen ze Svazu spisovatelů, ztratil zaměstnání, nemohl publikovat a jeho knihy byly staženy z knihkupectví a knihoven. I později vycházely jeho knihy v nedostatečných nákladech a bývaly bleskově vyprodány. Jiná situace byla v zahraničí, kde vyšlo jeho dílo ve 24 jazycích.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist