Cesta balonem, dojení mléka, výlet do minulosti nebo čekání na strašidla. To a mnoho dalšího si chtějí turisté vyzkoušet na vlastní kůži. A cestovní kanceláře jim vycházejí vstříc. Tzv. zážitková turistika je i v České republice na vzestupu.

"Zážitková turistika v České republice se v posledních letech dostává do popředí zájmu při vyhledávání způsobů relaxace," uvedla Hana Stündlová z agentury Fun in Prague, která netradiční aktivity turistům nabízí. Právě v Praze, kam jezdí 60 procent všech turistů, se zážitková turistika začíná rozvíjet nejvíce. Turistům dnes zdaleka nestačí jen procházka po památkách s obědem a večeří a pak koncert či muzeum. "Takový program již turistům připadá chudý a nudný," říká expert na cestovní ruch Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Proto se v poslední době stávají čím dál populárnější aktivity spojené s životem místních obyvatel.

Hodně zážitků, které Praha nabízí, je proto spojeno s pivem a jídlem. Obvyklé jsou pivní večery s harmonikářem v typické pražské pivnici, kde panuje atmosféra prvorepublikové jedové chýše. Komu nestačí jeden hostinec, může se zúčastnit pivní túry po Praze, kdy se za večer projde několik hospod a v každé vypije jedno pivo jiného druhu. K pivu se podávají malé české pokrmy, jako například utopenci, tlačenka, smažený sýr, uzeniny, pivní sýr nebo bramborák. To co připadá Čechům zcela obyčejné, může být pro turistu z jihovýchodní Asie zážitkem na celý život.

Velmi oblíbené jsou i výlety do minulosti. Ani tady však nechybí dobré pití a jídlo. Ve středověkém sklepení může turista zhlédnout šermířské souboje nebo plivání ohně. Sele se rožní, turisté jsou oblečení v jednoduchém historickém přehozu, jedí rukama a mohou se zúčastnit třeba volby českého krále. Vltavu pod Karlovým mostem zase křižují historické čluny a na nábřežích jezdí staré tramvaje, kde se podává becherovka.

S originálním nápadem, jak se dostat do minulosti, přišel jeden polský podnikatel z Krakova. Na nejšedivějším krakovském panelovém sídlišti koupil byt a vozy značky trabant do něj vozí turisty z Japonska. Dokonce najal lidi, kteří, oblečeni ve stylu osmdesátých let, představují rodinu z dob socialismu. Autentický zážitek života za železnou oponou mají turisté zajištěn. Protože článek o tomto nápadu vyšel v japonských novinách, ptají se po něčem takovém i turisté v Praze, říká Okamura. Nebude to možná dlouho trvat a s něčím podobným přijde i některý český podnikatel. Vždyť panelové byty v Mostě stojí kolem 100.000 korun.

Hodování a pití piva může turista proložit sportovní aktivitou. Oblíbená je plavba na kánoích nebo raftech po Vltavě, jízda na bobové dráze či na motokáře. "Lákavým doplňkem sportovních programů jsou i rukodělné práce, které nejsou náročné na fyzickou kondici," říká Dušan Stündl, který netradiční aktivity pro turisty organizuje na Císařské louce. Podle něj sportovní programy stále více využívají i lidé, přijíždějící do Prahy na kongresy.

Zatímco v Praze i v dalších městech zapsaných na seznamu UNESCO se obchod se zážitky rychle rozvíjí, venkov zůstává pozadu. "Agroturistika je v Čechách na rozdíl od západní Evropy zatím opravdu v plenkách," tvrdí Okamura. Dojení krav nebo výrobu jogurtu si tak turisté mohou vyzkoušet jen na několika farmách. V poslední době se však nabídka rozšiřuje i na venkově. Velký potenciál do budoucna mají například palírny slivovice s ochutnávkou nebo česká zabijačka.
Rozvoj zážitkové turistiky je dán tím, že ČR je již v zahraničí považována za stabilní a bezpečnou zemi, kde si turisté mohou dovolit i trochu riskovat, shrnul Okamura.