Cesta balonem, dojení mléka, výlet do minulosti nebo čekání na strašidla. To a mnoho dalšího si chtějí turisté vyzkoušet na vlastní kůži. A cestovní kanceláře jim vycházejí vstříc. Tzv. zážitková turistika je i v České republice na vzestupu.
"Zážitková turistika v České republice se v posledních letech dostává do popředí zájmu při vyhledávání způsobů relaxace," uvedla Hana Stündlová z agentury Fun in Prague, která netradiční aktivity turistům nabízí. Právě v Praze, kam jezdí 60 procent všech turistů, se zážitková turistika začíná rozvíjet nejvíce. Turistům dnes zdaleka nestačí jen procházka po památkách s obědem a večeří a pak koncert či muzeum. "Takový program již turistům připadá chudý a nudný," říká expert na cestovní ruch Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Proto se v poslední době stávají čím dál populárnější aktivity spojené s životem místních obyvatel.
Hodně zážitků, které Praha nabízí, je proto spojeno s pivem a jídlem. Obvyklé jsou pivní večery s harmonikářem v typické pražské pivnici, kde panuje atmosféra prvorepublikové jedové chýše. Komu nestačí jeden hostinec, může se zúčastnit pivní túry po Praze, kdy se za večer projde několik hospod a v každé vypije jedno pivo jiného druhu. K pivu se podávají malé české pokrmy, jako například utopenci, tlačenka, smažený sýr, uzeniny, pivní sýr nebo bramborák. To co připadá Čechům zcela obyčejné, může být pro turistu z jihovýchodní Asie zážitkem na celý život.
Velmi oblíbené jsou i výlety do minulosti. Ani tady však nechybí dobré pití a jídlo. Ve středověkém sklepení může turista zhlédnout šermířské souboje nebo plivání ohně. Sele se rožní, turisté jsou oblečení v jednoduchém historickém přehozu, jedí rukama a mohou se zúčastnit třeba volby českého krále. Vltavu pod Karlovým mostem zase křižují historické čluny a na nábřežích jezdí staré tramvaje, kde se podává becherovka.
S originálním nápadem, jak se dostat do minulosti, přišel jeden polský podnikatel z Krakova. Na nejšedivějším krakovském panelovém sídlišti koupil byt a vozy značky trabant do něj vozí turisty z Japonska. Dokonce najal lidi, kteří, oblečeni ve stylu osmdesátých let, představují rodinu z dob socialismu. Autentický zážitek života za železnou oponou mají turisté zajištěn. Protože článek o tomto nápadu vyšel v japonských novinách, ptají se po něčem takovém i turisté v Praze, říká Okamura. Nebude to možná dlouho trvat a s něčím podobným přijde i některý český podnikatel. Vždyť panelové byty v Mostě stojí kolem 100.000 korun.
Hodování a pití piva může turista proložit sportovní aktivitou. Oblíbená je plavba na kánoích nebo raftech po Vltavě, jízda na bobové dráze či na motokáře. "Lákavým doplňkem sportovních programů jsou i rukodělné práce, které nejsou náročné na fyzickou kondici," říká Dušan Stündl, který netradiční aktivity pro turisty organizuje na Císařské louce. Podle něj sportovní programy stále více využívají i lidé, přijíždějící do Prahy na kongresy.
Zatímco v Praze i v dalších městech zapsaných na seznamu UNESCO se obchod se zážitky rychle rozvíjí, venkov zůstává pozadu. "Agroturistika je v Čechách na rozdíl od západní Evropy zatím opravdu v plenkách," tvrdí Okamura. Dojení krav nebo výrobu jogurtu si tak turisté mohou vyzkoušet jen na několika farmách. V poslední době se však nabídka rozšiřuje i na venkově. Velký potenciál do budoucna mají například palírny slivovice s ochutnávkou nebo česká zabijačka.
Rozvoj zážitkové turistiky je dán tím, že ČR je již v zahraničí považována za stabilní a bezpečnou zemi, kde si turisté mohou dovolit i trochu riskovat, shrnul Okamura.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist