Podle nyní vydaného Atlasu pařížské přírody žije v Paříži asi 840 druhů rostlin a skoro 1300 druhů živočichů, mezi nimi 164 druhů ptáků a 29 druhů savců. Nejvíc se drží v okrajových čtvrtích, zvlášť v buloňském a vincenneském lesíku, ale lze je objevit i v samém středu města. V sedmém okrese, tedy nedaleko Invalidovny, například v jedné restauraci viděli, jak si jim v kuchyni snaží opatřit si večeři liška.

Lišky byly celkově zaznamenány ve skoro polovině z dvacítky pařížských okresů, tedy zdaleka ne jen v lesících na okraji. Živí se drobnými hlodavci, hmyzem, ale slídí také v odpadcích a přímo utlouct se prý mohou po paštičce, kterou někteří Pařížané podstrojují na ulici kočkám. V sousedství Pařížanů se údajně docela dobře daří také kunám.

Z říše ptactva jde například o poštolky, které hnízdí i ve věžích chrámů Notre-Dame a Sacré-Coeur, na Eiffelovce a v některých dalších vysokých stavbách. Celkem jich ornitologové ve městě napočítali asi padesát párů. V Paříži se drží také sovy, jiřičky nebo datli, podél Seiny se to místy hemží racky, zato ale ubývá vrabců.

Ani na Montmartru nejsou jen turisté a více či méně turisty trpící domorodci - zoologové tam například objevili i zástupce obojživelníků ropušku starostlivou. Obojživelníků celkově ve městě napočítali devět druhů, v Seině pak žije 35 druhů ryb.
Móda pikniků se postarala o to, že na nečekaných místech vyrostly z pecek a semínek meruňky, broskvoně, rajčata a melouny, ale v Paříži lze podle atlasu objevit i vzácné druhy rostlin včetně některých kapradin a orchidejí.

Odborníci konstatují, že některé druhy živočichů se do Paříže vracejí po mnohaleté nepřítomnosti. To podle nich dokazuje, že kroky proti znečišťování životního prostředí podniknuté v posledních asi dvou desetiletích začínají nést ovoce. Radnice kromě toho před dvěma lety podepsala "chartu biodiverzity", ve které se zavázala ke zvýšené péči o místní faunu a flóru.