Pokud studenti nemají dostatek peněz pro vycestování, mohou čerpat buď kontokorentní, nebo spotřebitelský úvěr za cenově zvýhodněných podmínek. Pokud chtějí čerpat bezúčelový spotřebitelský úvěr, je nutný ručitel a nemusí ani doložit dostatečný příjem. Ručitele dělají studentům většinou jejich rodiče.
Studentské úvěry nabízejí Česká spořitelna a Komerční banka. Podobný produkt má ve své nabídce také eBanka, která však posuzuje individuální podmínky u jednotlivých žadatelů. Oproti kontokorentnímu úvěru jsou spotřebitelské úvěry pro studenty výhodnější tím, že je s nimi spojená nižší úroková sazba, výrazně delší splatnost čerpání úvěru a také vyšší možná částka půjčených peněz.
"V Komerční bance je minimální sazba u studentských úvěrů ve výši od 6,5 procenta ročně," říká Markéta Dvořáčková z Komerční banky. Tato výše úroků se týká případů, kdy má student zájem o kratší splatnost úvěru. Zatímco vyřízení půjčky je zdarma, za vedení úvěrového účtu si banka strhává 50 korun měsíčně. Čerpat úvěr lze až od 50 tisíc korun. Maximum je stanoveno ve výši 500 tisíc korun. U úvěru do 150 tisíc korun lze odložit splátky jistin až do doby, kdy student ukončí studium.
Česká spořitelna nabízí studentům úvěry až do částky 80 tisíc korun. Podmínkou pro čerpání je minimální výše odstudované doby. Žadatel musí být studentem alespoň třetího ročníku vysoké školy. Doba splácení úvěru činí maximálně 10 let. Lze také odložit splácení jistiny úvěru. Úroková sazba u studentské půjčky činí 8,9 procenta ročně. "Posouzení a vedení úvěru je bez poplatků," doplňuje Věra Čárná z České spořitelny.
Studenti, kteří mají vedené běžné účty u ČSOB, České spořitelny, Komerční banky či eBanky, mohou přečerpat výběr z účtu a získat tím kontokorentní úvěr. Kromě eBanky nemusí studenti pro přečerpání účtu doložit ručitele.
Zatímco v České spořitelně lze čerpat kontokorentní úvěr až do výše 20 tisíc korun (podmínkou je, že student musí být minimálně ve druhém ročníku vysoké školy), u ostatních bank je tato částka nižší. U vysokoškoláků, kteří mají účet u České spořitelny a jsou v prvním ročníku, činí maximální výše úvěru 10 tisíc korun. Komerční banka a eBanka umožňují získat úvěr až do výše 10 tisíc korun, u ČSOB až do 6 tisíc korun.
Česká spořitelna a eBanka povolují přečerpání běžného účtu hned po jeho založení. U Komerční banky a ČSOB je nutné si počkat tři měsíce. Studenti si musí u kontokorentních úvěrů dávat pozor na dobu jejich splacení. Musí tak učinit nejpozději do jednoho roku u České spořitelny a ČSOB (v prvním roce založení účtu do 9 měsíců), do 180 dnů u Komerční banky a do 10 měsíců u eBanky.
[*]


Slevy pro studenty
Vedle výhodnějšího čerpání úvěrů mohou mladí lidé využít také řadu slev. Ty jsou nejčastěji spojeny s tak zvanými slevovými kartami ISIC a IYTC. V České republice distribuuje tyto mezinárodní karty společnost GTS international. Všechny tyto karty nabízejí výhodné letenky a jízdenky, pojištění, ubytování a další slevy. Karta ISIC je určena pro studenty, kdo chce kartu IYTC, musí mu být nanejvýš 25 let.


Adresy, jež mohou pomoci:
www.isic.org (kompletní seznam slev karet ISTC)
www.alive.cz (informace a slevy s kartami ISTC v češtině)
www.gtsint.cz (web GTS international v češtině, slevy, levné letenky, výhodnější pojištění)
www.kmc.cz (zprostředkování širokého levného ubytování v hostelech)
www.icm.cz (důležité rady, slevy a tipy pro cestování do zahraničí)
www.ckm.cz (levné zájezdy do zahraničí)
www.magris.cz (levné letenky)

Charakteristiky kontokorentních a běžných úvěrů pro studenty
Banka Částka Úroková sazba (v %, p. a.) Poplatky (Kč) Doba splatnosti
Kontokorentní Studentský Kontokorentní Studentský Kontokorentní Studentský Kontokorentní Studentský úvěr úvěr úvěr úvěr úvěr úvěr úvěr úvěr
Česká spořitelna do 20 tisíc Kč 1) do 80 tisíc Kč 2) 12,9 8,9 0 0 do 1 roku max. 10 let
Komerční banka do 10 tisíc Kč 50 až 500 tisíc Kč 12 od 6,5 200 Kč 3) 50 Kč 4) 180 dní max. 10 let
eBanka do 10 tisíc Kč 5) 50 až 500 tisíc Kč od 12,4 12,5 245 Kč 3), 10 Kč 4) 500 Kč 3), 10 Kč 4) do 10 měsíců max. 5 let

1) Student od 2. ročníku vysoké školy. Studenti v 1. ročníku VŠ je omezen částkou 10 tisíc Kč; 2) Pro studenty od 3. ročníku vysoké školy; 3) Jednorázový poplatek za zřízení kontokorentního či studentského úvěru; 4) Měsíční poplatek za vedení kontokorentního či studentského úvěru; 5) Kontokorent poskytovaný ihned při založení účtu. Maximální částka standardně poskytovaného kontokorentního úvěru je 150 tisíc Kč. Pramen: banky

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist