Automat s colou, ilustrační foto
Foto: HN – Martin Svozílek
Ministerstvo školství chce ve školách zakázat prodej nezdravých potravin a nápojů v automatech a bufetech. Nová vyhláška má platit od příštího školního roku, nebo začátkem roku 2015. Ministr si od ní slibuje, že děti začnou jíst zdravěji.

Automaty ve školách jsou plné cukrovinek, sladkých nápojů, slaných chuťovek a chipsů. Výsledky šetření České školní inspekce znepokojily ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) natolik, že se rozhodl prodej nezdravých potravin na školách zakázat.

Nařízení, které má vstoupit v platnost začátkem nového školního roku, nebo od ledna 2015, bude platit i pro bufety.

"Na prvním stupni základních škol bývá v automatech k dispozici i káva. Děti přitom někdy ani nevědí, že je to kafe, protože se prodává i jako capuccino a podobně. Oni si myslí, že je to kakao nebo něco podobně neškodného," vysvětloval Chládek důvody chystaného omezení.

O povoleném sortimentu podle něj nebudou rozhodovat ministerští úředníci, ale odborníci na výživu. V některých automatech, které i dnes nabízejí zároveň zdravé i nezdravé potraviny a nápoje, bude stačit obměna sortimentu. Jiné automaty budou muset zmizet zcela, i když v určitých případech nikoliv okamžitě. "Pokud narazíme na problém s výpovědí smlouvy, tak tam dáme přechodné období, kdy budou ředitelé moci tuto situaci vyřešit," poznamenal Chládek.

Česká školní inspekce zjistila, že v 86 procentech automatů na školách bývají balené cukrovinky, ve více než polovině mají žáci k dispozici bagety a slané chuťovky a v 19 procentech jsou smažené brambůrky. Na druhé straně se mléčné výrobky prodávají pouze v deseti procentech automatů.

Totožná norma jako pro automaty bude platit pro bufety v prostorách škol. "Ředitelé musejí dohlédnout na to, aby se v nich neprodávaly nezdravé jídlo a nápoje nebo dokonce cigarety, případně alkohol," řekl.

Připravovaná vyhláška je jedním z opatření komplexní strategie ministerstva týkající se výchovy dětí a mládeže ke zdravému životnímu stylu. V jejím rámci se pracuje rovněž na podpoře školních jídelen, zavedení třetí hodiny tělocviku, která by se mohla uskutečnit ve spolupráci se sportovními kluby, a obnovení preventivních prohlídek.