Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Dočítám knihu HHhH od Laurenta Bineta. Dostala jsem ji k narozeninám. Téma mě hodně zajímá. Dědoušek byl členem Svazu protifašistických bojovníků a často o pardubickém odboji i parašutistech vyprávěl. Knížka je o to lepší, že nepopisuje jen fakta, ale dává vhled do souvislostí vedoucích k atentátu na Heydricha, jeho osobní historie i ostatních představitelů SS. Ukazuje, jak se zdánlivě nedůležité okamžiky staly zcela zásadní pro celé dějiny.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Mám více oblíbenců − třeba Johna Irvinga či Ericha Mariu Remarqua. Také Khaleda Hosseiniho, od něhož jsem přečetla všechny knihy. Každá je jiná, ale stejně poutavá.

Čtete tedy radši romány než populárně-naučnou literaturu?

Nejraději mám detektivky, rodinné ságy a životopisné romány. Nerada se pouštím do cestopisů a kuchařek. To upřednostňuji skutečný zážitek jak z cesty, tak jídla.

Co jste četla, když jste byla malá holka?

Pohádky od Erbena a Drdy, Honzíkovu cestu a třeba Maxipsa Fíka. Po něm jsem ve škole získala i přezdívku. Taky všechny knihy, které byly součástí povinné četby. Ale nejraději jsem měla verneovky, Olivera Twista a Malého prince.

Kterou knihu si ještě určitě musíte přečíst?

Chtěla bych se vrátit zpět k povinné četbě a přečíst si něco z klasiky − od ruských autorů Tolstého a Dostojevského. A také od Karla Čapka. Ve škole to člověk dělal, popravdě, z donucení. Dnes bych se s chutí začetla.

Máte nějakou oblíbenou literární postavu?

Scarlett O'Harová z Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Mám ji ráda pro její odolnost a silnou povahu.

Se kterým spisovatelem byste ráda zašla na skleničku? 

Ráda bych se sešla s Milanem Kunderou, protože já i můj bratr se jmenujeme podle hrdinů z jeho knihy Nesnesitelná lehkost bytí. Pan Kundera do Čech nejezdí, bylo by fajn ho potkat a zeptat se ho, proč hlavní hrdinku Terezu nechal umřít.

A s kterým autorem byste se nebála strávit desetihodinový let anebo byste si troufla i s ním ztroskotat?

S Václavem Havlem. Dokázal se bavit nejen o politické situaci, ale i o různých jiných tématech. Třeba o módě. Jeho přirozenost a lidskost byly odzbrojující. Na opuštěném ostrově by určitě byla pohoda a spousta zajímavých témat ke konverzaci.

jarvis_59e76a51498e27ac5f261a57.jpeg
Foto: archiv