Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Na krásné modré Dřevnici − Antonín Bajaja. Vychovatel a utěšitel − Seneca. Proces − Franz Kafka a pak ještě několik katalogů a knih od Tomáše Pospěcha a Luba Stacha. Bajaju čtu, abych se naladil na atmosféru zlínského kraje, budu totiž zahajovat výstavu Tomáši Pospěchovi o Slušovicích. K Senecově moudrosti se člověk vrací mnohokrát, nachází další a další pohledy. Je to, jako když se vracíte k Bibli. A Kafka byl vizionář. Jak zvláštní, že s každou dobou souzní. Stále je a asi bude aktuální − vnitřní drama, melancholie, napětí, tajemství, strach, obavy, samota. Další výstavou, kterou budu zahajovat, je Obchodná. Cyklus fotografií Luba Stacha. Zaznamenával ulici v Bratislavě, na které demonstroval změny politického systému a života obyčejného člověka.

Máte nějakého zvláště oblíbeného autora?

Mám moc rád Karla Čapka, ale i jeho bratra Josefa. Obyčejný život nebo teoretické úvahy o malířství jsou mi velmi blízké. Mám také rád Hrabala, Kunderu, Párala, Haška, Vaculíka, Uhdeho a další.

Co jste četl, když jste byl malý kluk?

Vyrostl jsem na verneovkách, Robinsonech a donech Quijotech. Pohádky nám čítávala babička. A do školy jsme jezdili dosti daleko autobusem, takže jeden z kluků každý den předčítal nahlas pro nás ostatní knihu Hrdinný kapitán Kormorán. Nezapomenutelné.

Kterou knihu si v tomhle životě musíte ještě přečíst?

Nejzajímavější je "kniha života". Tu otevíráme každý den. Někdy v ní čteme a vše do sebe zapadá, ale přijdou dny, kdy nic nesedí. Vše je relativní. Kéž bychom se alespoň trošinku naučili vnímat, poslouchat a nechali se vést instinktem.

Kterou autorku byste rád pozval na skleničku? 

Byl jsem nedávno v Jičíně a setkal se s Martinou Komárkovou, autorkou knih, článků a scénáře o Boženě Němcové. Ta je pro mě stálou záhadou. Myslím, že setkat se s Boženou Němcovou by byl zážitek. Zajímal bych se především o její tvůrčí invenci. 

A s kterým autorem byste se nebál strávit let přes oceán?

Philip Roth, americký spisovatel, mě zaujal psychologickými ponory do duše člověka. Zajímalo by mě, do jaké míry fabuluje, do jaké míry jsou jeho postavy skutečné. Jakou má vizi do budoucna.

jarvis_59957923498e27acfbc4672b.jpeg
Co čte fotograf Jindřich Štreit
Foto: Vladimíra Dvořáková