Co čte rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima
Foto: HN – Libor Fojtík
Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima má rád klasické detektivky a dobré víno z Provence. Na sklenku by rád pozval Agathu Christie nebo Joanne Rowlingovou.

Jaké knihy máte právě teď na nočním stolku?

Knihu německého prezidenta Joachima Gaucka Vzpomínky: Zima v létě − jaro na podzim. Pan prezident je vzdělaný, přátelský a kultivovaný člověk. Měl jsem to potěšení se s ním setkat osobně už několikrát a je to vždy úžasné setkání − a zajímavé čtení. Rozečtenou mám také knihu Petera Mayleho − Rok v Provenci. Ten kraj miluju, ale nejen pro jeho památky a lány levandule, ale také pro úžasná vína a pohodu. A třetí knížka? Noc v Mariboru. Rozhovor redaktora Martina Rychlíka s mým kolegou profesorem Martinem Kovářem, prorektorem pro vnější vztahy UK. Rozhovor nejen o dějinách a o dnešním světě, ale i o politice, akademické půdě a obci, kultuře, životě.

Máte nějakého oblíbeného spisovatele či žánr?

Čapka, Hemingwaye a Myrera. A detektivky − Simenona a Maigreta. Překombinované, brutálně krvavé severské detektivky mým šálkem čaje nejsou. Vracím se také často k Myrerovu Poslednímu kabrioletu. Je tam vše: humor, tragika, sentiment. Dávkováno v přesném množství.

Co jste četl jako malý kluk?

Nejprve pohádky, Rumcajse a Ferdu Mravence. Pak mě bavily Mikulášovy patálie a Děti z Bullerbynu, hltal jsem též pověsti a báje z Řecka, které jedinečně převyprávěl Eduard Petiška. Miloval jsem knihu Heleny Lisické − Z českých a moravských hradů. A mými hrdiny byli oceánograf Jacques-Yves Cousteau a přírodovědec Gerald Durrell. Přírodu a historii mám rád dodnes.

Čtete dnes beletrii nebo memoárovou literaturu, které se vztahují k lékařskému prostředí?

Nevyhýbám se jim, ale také je nevyhledávám. Rád si přečtu dobře napsané vzpomínky a dobré rozhovory s významnými lékaři − s Vladimírem Vondráčkem, Josefem Charvátem, Ctiradem Johnem či Radkinem Honzákem.

Kterou spisovatelku byste rád pozval na sklenku dobrého provensálského?

Volba je jasná! Paní Agathu Christie! Byla to nejen talentovaná spisovatelka, ale i šarmantní a zajímavá dáma. Ze současných pak volím Joanne Rowlingovou. Rád bych se jí zeptal, jak to dopadne s detektivem Cormoranem Strikem, protože ukázka z její třetí detektivky mně pěkně vyděsila a o tuhle sympatickou postavu mám strach. A kdyby zbyl čas, zeptal bych se na adresu Příčné ulice, kde nakupoval Harry Potter…

S kterým autorem byste se nebál strávit desetihodinový let?

Hm, desetihodinový let nebývá příjemná záležitost. Ale Paulo Coelho by myslím byl úžasný společník. Ptal bych se ho na život − a určitě bych se nenudil. Doufám, že on též ne.

jarvis_5644ca13e4b076126601c5ff.jpeg
Co čte rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima
Libor Fojtík, archiv
jarvis_5644ca13e4b076126601c605.jpeg
Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima
Libor Fojtík, archiv