O titul Historické město roku usiluje 14 měst, z každého kraje vítěz regionálního kola. Vítěze ceny udílené za příkladnou péči o památkové objekty a historické dědictví oznámí pořadatelé za týden na Pražském hradě. Vítězné město získává vedle titulu i milion korun na další obnovu památek. Pořadatelé soutěže apelují na stát, aby do oprav památek dával více peněz, neboť suma, kterou příslušný ministerský program operuje, je dnes poloviční, než byla před 15 lety.

O titul letos usilují Holešov, Cheb, Jičín, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Nový Jičín, Olomouc, Polná, Praha 1 a dalších pět měst - Boskovice, Kadaň, Klatovy, Kutná Hora a Prachatice, bylo ve finále i loni. Do soutěže se ale znovu hlásí i vítězové předchozích ročníků - šest z letošních finalistů již titul získalo.

Ocenění, které pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, se udílí za nejlepší realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu vyhlašovaném ministerstvem kultury se na opravy památek sdružují peníze státní, obecní a příspěvky samotného vlastníka památky.

Komise hodnotí péči o památky a přístup k ochraně historického dědictví. Ta se projevuje ve finanční účasti města na obnově památek, přípravě regenerace památkové zóny a také v péči o společenský život a celkový vzhled města.

V ČR je na 40 000 nemovitých památek a po čtyřech desítkách památkových rezervací a zón. Ve zmíněném programu se od roku 1993 rozdělilo ze státního rozpočtu přibližně 4,5 miliardy korun a opraveno za ně bylo 13 584 památek.

Zároveň ale peníze určené na tento jeden z ministerských památkových programů ubývají - zatímco v 90. letech v programu ročně bylo většinou přes 300 milionů korun, od roku 2008 částky klesají. Loni bylo k dispozici 140 milionů korun, v roce 2013 to bylo 100 milionů korun. Sdružení historických sídel na svém březnovém sněmu uvedlo, že chce navýšení rozpočtu programu tak, aby v něm příští rok bylo 300 milionů korun. Na letošek je v tomto programu opět jen 140 milionů korun.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace sdružující především historické obce nebo jejich části, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo z iniciativy měst v listopadu roku 1990 a momentálně zahrnuje 204 obcí, měst a městských částí, v nichž podle ředitelky sekretariátu sdružení Květy Vitvarové žije 3,15 milionu lidí.