Policie odhalila v Sydney nelegální výrobnu padělaných filmů. V jediném domě na předměstí by šlo ročně vyrobit téměř milion nelegálních kopií DVD, tedy dvojnásobek toho, kolik odhadem letos bude zabaveno CD a DVD nosičů v Česku

Australská policie při razii v domě na sydneyském předměstí Mount Pritchard zabavila více než 17.000 pirátských DVD, informoval o tom zpravodajský web news.com.au.

Domovní prohlídka také odhalila 10.000 australských dolarů (asi 148.500 korun) v hotovosti a 35 DVD vypalovacích mechanik. Ty by podle policie dokázaly ročně nakopírovat 882.000 videodisků. Na záznamových médiích byly filmy Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009) a Transformers: Pomsta poražených (2009).

Nelegálně pořízené kopie filmů kupovali trhovci za dva dolary (asi 33 korun) za kus a následně je prodávali s třídolarovou (asi 50 korun) přirážkou, sdělila policie.

Na místě vyšetřovatelé zadrželi 45letého muže, který byl převezen k výslechu.

V Česku klesá počet zabavených CD a DVD nosičů. Zatímco v roce 2006 to bylo 896 tisíc, o rok později 760 tisíc, loni 668 tisíc a letos je odhadovaný počet zabavených nelegálních CD a DVD kopií oproti roku 2006 již poloviční. Čísla z tuzemských tržnic samozřejmě neudávají počet v Česku skutečně pořízených nelegálních kopií - technologie však učinily jejich pořizování natolik snadnou operací, že by jediný zmíněný dům na předměstí Sydney nejspíš dokázal zásobit pirátskými kopiemi filmů celé Česko.