Prodražení cest přes Rakousko bude mít přímý vliv na nejpopulárnější a nejrozšířenější zájezdy českých občanů - do nejoblíbenější destinace českých turistů - Chorvatska a populární Itálie (na 3. místě v oblíbenosti destinací zahrnaničních dovolených Čechů).

Nečekanou novinkou letošního roku, týkající se mezinárodní přepravy osob, je aplikace obratové daně v Rakousku, a to počínaje 1. lednem. Autobusy tak musí platit nejen za dálniční známku, ale nově odvádět obratovou daň za průjezd Rakouskem. "To je v našem regionu velice nestandartní postup, např. v České republice po zavedení mýtného již autobusy dálniční známky kupovat nemusí, v Německu se platí jen obratová daň, nikoliv souběžně i dálniční známky, v Maďarsku se platí jen dálniční známka, mýtné nebo obratová daň nikoliv," komentoval situaci Tomio Okamura z prezídia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

K aplikaci této daně přistoupila rakouská strana na základě rozsudku Evropského soudního dvora ze dne 28 září loňského roku, který určil, že dosud aplikované osvobození zahraničních podnikatelů od obratové daně v případě, že dosažený roční obrat podnikatele činil méně než 22.000,- EUR, je v rozporu s "šestou směrnicí" Rady o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se daní z obratu (společný systém daně z přidané hodnoty). Na základě tohoto rozsudku bylo nařízením Spolkového ministra financí Rakouska osvobození zrušeno. Zahraniční podnikatelé mají tudíž nově povinnost registrovat se a odvádět obratovou daň ve výši 10 % z ceny přepravy za rakouský úsek v rámci daňového řízení. Povinnost registrovat se k obratové dani mají jak dopravní firmy, tak cestovní kanceláře/agentury, které dopravu přes Rakousko svým klientům (konečným spotřebitelům) zajišťují v rámci zájezdu či jiné akce cestovního ruchu. Registrací vzniká poplatníkovi povinnost evidovat uskutečněné rakouské úseky, vyčíslit příslušný podíl z celkové ceny za přepravu připadající na rakouský úsek přepravy (dle podílu kilometrů ujetých po území Rakouska na celkovém počtu kilometrů ujetých během celé přepravy) a z tohoto podílu vypočítat obratovou daň a jako zálohu ji odvést na základě podaného tzv. předběžného hlášení o dani z obratu (elektronickou cestou) vždy do 15. dne druhého následujícího měsíce po zdaňovacím období. Základním zdaňovacím obdobím, za které je podáváno předběžné hlášení, je kalendářní čtvrtletí, tzn. že předběžná hlášení jsou podávána k 15.5. za období leden-březen, k 15.8. za duben-červen, k 15.11. za červenec-září a k 15.2. za období říjen-listopad. V případě, že obrat za předchozí kalendářní rok dosáhl částku 22.000,- EUR, je zdaňovacím obdobím kalendářní měsíc. Po uplynutí kalendářního roku je daňový poplatník povinen odevzdat do 30. dubna roční přiznání k dani z obratu.


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist