Rekonstruované památkově chráněné industriální objekty ostravského Trojhalí Karolina se v pátek otevírají veřejnosti. Někdejší elektrická ústředna a dvojlodní elektrocentrála budou sloužit jako sportoviště a zastřešené náměstí, řekl novinářům obchodní a marketingový manažer zájmového sdružení Trojhalí Karolina Jan Rušaj.

Provoz památky zahájí dnes odpoledne slavnostní otevření, jehož hlavním bodem bude od 18 hodin koncert písničkáře Jarka Nohavici a dechovky Karolinka.

"Veřejné akce bude připravovat nejen sdružení Trojhalí Karolina, ale samozřejmě ten prostor bude využitelný a budeme se snažit podporovat kohokoliv, kdo sem bude chtít přinést sám nějakou aktivitu. Ať už se bude jednat o koncerty, výstavy, veletrhy, autosalony, motoshow," uvedl Rušaj. Prostor bude sloužit i pro městskou galerii.

Už příští týden se bude v Trojhalí konat Festival v ulicích, který je doprovodným programem festivalu Colours of Ostrava. První srpnový bude oficiálně otevřeno sportoviště.

"Budeme mít šest kurtů, což budou základní jednotky toho sportoviště. Budou se jmenovat Kurt Gebauer, Kurt Vonnegut, Courtney Love, Courtney Cox, Kurt Russell a Kurt Cobain. Jako jediný v dosahu je architekt a sochař Kurt Gebauer, a to bude jedna z osobností, které nám pomohou objekt otevřít a přijde si zahrát jako jeden z prvních," řekl Rušaj.

Vše je pod zemí

Na září se pak chystá akce Ochutnávky Trojhalí, která by měla představit všechny možné aktivity, které se v Trojhalí mohou provozovat.

Prostory Trojhalí by měly být přístupné veřejnosti i v době, kdy v nich nebude žádná organizovaná akce, lidé si tak na zastřešené náměstí budou moci přijít třeba zabruslit.

Průmyslové objekty na revitalizovaném území po bývalé koksovně Karolina jsou jakýmsi středem mezi historickým centrem města a industriální Dolní oblastí Vítkovice, která se v posledních letech mění v nové kulturní a společenské centrum.

Za návrhem na přestavbu Trojhalí stojí přední český architekt Josef Pleskot, který už se podílel například na proměně bývalého Plynojemu v multifunkční aulu Gong nebo na podobě vznikajícího Světa techniky. "Trojhalí bude další významnou industriální památkou v Ostravě, která nebude jen zakonzervována jako muzeum, ale najde nové současné a veřejně prospěšné využití," míní Pleskot.

Zastřešené náměstí odpovídající velikosti centrálního Masarykova náměstí v Ostravě má rozlohu 4500 metrů čtverečních, jeho kapacita je 4800 lidí.

Budova s dvěma plochami s dřevěnou palubovkou má rozlohu 1600 metrů čtverečních. Obě budovy propojuje podzemní pasáž, v níž je veškeré potřebné zázemí, jako například toalety či šatny. Přestavba objektů trvala zhruba dva roky a stála 170 milionů korun bez DPH, převážnou část nákladů uhradila evropská dotace.